porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Oceny w klasach 1-3: co robic jeśli dziecko dostaje D?
Oceny w klasach 1-3: co robic jeśli dziecko dostaje D? Jeśli od czasu do czasu dziecko złapie jakąś gorszą ocenę ...
Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w drodze do i ze szkoły?

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka jesienią na drodze?

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka jesienią na drodze?
fot.: thinkstockphotos.com
Jesień to wyjątkowa niebezpieczna pora roku, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, które same chodzą do szkoły po uczęszczanych drogach, ulicach czy nawet chodnikach. Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo na drodze po zmroku? O czym trzeba pamiętać.

O czym powinniśmy pamiętać wysyłając dziecko samodzielnie do szkoły, bez opieki żadnej osoby dorosłej? Bardzo ważną, ale niestety także zapominaną przez rodziców rzeczą jest kolor stroju dziecka. Powinno być ono w jasnych lub kontrastowych barwach. Najlepiej jeśli ubieramy dzieci kolorowo. Tyczy się to szczególnie odzieży wierzchniej naszych dzieci. Płaszczyk, kurteczka, czapka, powinny być w takich odcieniach, by dziecko było widoczne.

Taki kolorowy strój będzie dodatkowym elemenetem widzianym z daleka przez kierowców. Nie możemy jednak zapominać o podstawowych środkach bezpieczeństwa. W Polsce istnieje przepis o obowiązkowym noszeniu przez dzieci (ale od 1 września 2014 także i przez dorosłych) odblasków po zmierzchu.

Prawo mówi wyraźnie o terenie niezabudowanym. Jednak dla zwiększenia bezpieczeństwa nas wszystkich, warto, by dziecko nosiło odblaskowe zawieszki zawsze. Najlepiej, jeśli przyczepisz dziecku jeden odblask do tylnej klapy tornistra, a drugi na przednich szelkach.

Dobym pomysłem, gdy dzieci często wracają słabo oświetloną drogą do domu, jest założenie im specjalnej "jarzeniowej" kamizelki. Musisz wiedzieć, że według badań policji ruchu drogowego, osoby mające na sobie elementy odblaskowe są widziane przez kierowców z odległości aż 150 metrów.

Prowadzący samochód ma wtedy dużo czasu na reakcję. Gdy po zmroku lub w nocy idziesz bez takich elementów lub w ubraniu w ciemnych kolorach to widoczność na drodze ogranicza się tylko do 40 metrów. Pamiętaj o tym, gdy w jesienne dni wychodzisz na drogę po zmroku.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 22.10.2014 11:16
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jan Żyliński, książę milioner. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Jan Żyliński to polski książę, urodzony i wychowany w Londynie ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.