porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak poradzić sobie z agresją u dziecka?
Jak poradzić sobie z agresją u dziecka? Agresji nie da się zabronić. Są jednak inne sposoby, dzięki ...
Są w centrach handlowych, kawiarniach, ale też w przychodniach i szpitalach. Czy są rzeczywiście potrzebne?

Kąciki zabaw - czy warto zostawiać w nich dziecko?

W ostatnich latach w miejscach odwiedzanych przez dzieci powstało wiele tzw. kącików zabaw. Czy rodzice robią słusznie, korzystając z takich przybytków? Jaką funkcję pełnią takie miejsca?

Kąciki zabaw organizowane są od lat w centrach handlowych, kawiarniach, obiektach sportowo-rekreacyjnych, a ostatnio coraz częściej także w ośrodkach zdrowia i rozmaitych poradniach. Dla postronnego obserwatora pełnią tylko rolę bawialni, która pozwala wypełnić dzieciom czas w oczekiwaniu na powrót rodziców z zakupów, wizytę u lekarza etc. Bywa niestety i tak, że rodzice traktują takie miejsca jak przechowalnię: oddają tam dziecko na wiele godzin, nie interesując się nim wcale, aby mieć czas na swoje sprawy. Są to jednak przykłady skrajne, wręcz patologiczne.

W większości przypadków zabawa w kąciku zabaw jest dobrym sposobem nie tylko na "zabicie czasu". Zdaniem specjalistów, przebywanie dziecka w takim miejscu spełnia nie tylko funkcję rekreacyjną, ale przynosi znacznie więcej korzyści.

Zdaniem Jolanty Skóry, dyrektorki Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej nr 1 w Krakowie, kąciki zabaw pełnią również znaczące funkcje terapeutyczne i dydaktyczne. - Jeśli dziecko jest w miejscu, gdzie potencjalnie może być narażone na stres, np. w ośrodku zdrowia czy placówce terapeutycznej, to korzystanie z takiej strefy zabaw – miejsca pełnego kolorów i zabawek - pozwala mu rozładować napięcie związane z oczekiwaniem na badanie. Biorąc pod uwagę, że kąciki tego typu zwykle wyposażone są w zabawki edukacyjne, dzieci spędzają w nich czas wyjątkowo kreatywnie. Warto zwrócić również uwagę na to, że nie każdy maluch ma na co dzień dostęp do tego typu gier czy układanek, tym samym kąciki są okazją do poznania takich zabawek również przez dzieci z uboższych środowisk.

Równie ważna jest funkcja integrująca: dziecko poprzez wspólną zabawę w kąciku zabaw integruje się zarówno z rówieśnikami, jak i z własnym rodzicem - o ile rodzic mu towarzyszy. Warto więc korzystać z kącików zabaw, zachowując umiar i zdrowy rozsądek.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 03.08.2015 16:42
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Klaus Barbie. „Rzeźnik z Lyonu” złapany przez łowców nazistów

Klaus Barbie, znany jako „Rzeźnik z Lyonu” był jednym z ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.