porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak nauczyć dzieci dobrych manier?
Jak nauczyć dzieci dobrych manier? Większość dorosłych – i podkreślmy to – dobrze wychowanych ludzi ...
Jaki piórnik będzie idealny dla Twojego dziecka?

Piórnik dla dziecka - jak wybrać? Jak zrobić samodzielnie?

Piórnik dla dziecka - jak wybrać? Jak zrobić samodzielnie?

Piórnik dla dziecka - jak wybrać? Jak zrobić samodzielnie?

fot.: Gettyimages.com
Wrzesień to czas szkolnych wyprawek. Jak wybrać najlepszy piórnik dla ucznia? Oprócz tego, że piórnik ma odpowiadać gustom i zainteresowaniom użytkownika, ważnym jest by w obliczu tysięcy ofert dokonywać mądrych, trwałych i funkcjonalnych wyborów. Na co zwrócić uwagę wybierając piórnik?

Wybór idealnego piórnika dla ucznia szkoły podstawowej, wbrew pozorom jest chyba najtrudniejszy. Dziecko dopiero zaczyna przygodę ze szkołą i potrzebować będzie całej masy pomocy dydaktycznych: długopisów (też kolorowych), ogłówków, temperówki, gumki, kredek, linijek, cyrkla, kleju, nożyczek... jak to wszystko zmieścić w jednym piórniku? Postawmy na zasadę: mniej, za to funkcjonalnie!

>>> Jak odrabiać z dzieckiem lekcje? [SPRAWDZONE RADY] [KLIKNIJ]

Jak wybrać piórnik dla dziecka: przegródki i schowki

Piórnik zeszytowy na suwak i z przegródkami to typowy klasyk pośród piórników szkolnych. Miękki, lekki, z usztywnianego materiału sprawdza się szczególnie pośród najmłodszych uczniów, kiedy to organizacja i pilnowania własnych przyborów szkolnych jest dopiero na etapie poznawczym. Liczne przegródki i zakładki na poszczególne akcesoria ułatwiają prowadzenie porządku w piórniku, a płaski kształt piórnika, przypominający grubszy zeszyt, doskonale mieści się w plecaku i nie niszczy nieregularnym kształtem książek i zeszytów.
Plastikowy piórnik z przegródkami jest trochę mniej praktyczny od miękkiego - cięższy, twardy i kanciasty może obijać książki w plecaku. Jednak znacznie lepiej chroni kredki przed połamaniem. Sprawdzi się raczej na przybory do pisania i niewielkie akcesoria do geometrii (cyrkiel, mały kątomierz z linijką, gumka do ścierania).
Metalowy piórnik robi zazwyczaj dużo hałasu, o ile nie jest wyłożony wygłuszającą gąbką. Łatwo też się odkształca w trakcie mocnej eksploatacji plecaka na przerwach. Ma za to dodatkowy plus w postaci dwóch poziomów przechowywania. Pierwsza warstwa, zdejmowana, sprawdzi się na podręczny długopis i ołówek. Spodnia warstwa pomieści za to małe linijki, kątomierz, cyrkle, gumki i kilka kredek czy zakreślaczy. Poza tym zazwyczaj mają piękne nadruki, które decydują o zakupie. Gratka dla uczniów - estetów.
Owalny piórnik – tuba (często w kształcie opasłej kredki) z zakręcanym wieczkiem, często wyposażony jest w wbudowaną temperówkę - dla zapominalskich jak znalazł. Pomieści pełną garść ołówków i kredek, a nawet niewielką gumkę do ścierania. Kłopot natomiast będzie z przechowywaniem ekierek i kątomierzy. Tuba ma swoje ograniczenia. Natomiast piórnik - tuba jest lekki i bezpretensjonalny. I zajmuje mało miejsca w i tak już ciężkim plecaku.
Przezroczysty piórnik jednokomorowy z podróżnej kosmetyczki to rozwiązanie dla roztargnionych i zapominalskich. Dzięki przezroczystej oprawie bez długich poszukiwań bez problemu znajdziemy wszystkie potrzebne elementy wyposażenia piórnika. Dodatkowo płaska forma i większy format piórnika-kosmetyczki (więcej jak połowa zeszytu A5) pozwoli na przechowanie większej ekierki, a nawet małego notesiku.

Jak wybrać piórnik dla dziecka: twórczy piórnik własnoręczny

Pośród nieco starszych uczniów (np. gimnazjalnych) warto również w materii piórnika rozbudzić kreatywność i zachęcić ucznia do wykonania własnoręcznego, odpowiadającego jego własnym gustom piórnika. Możemy wspólnie z dzieckiem lub tylko pomagając w niektórych pracach (np. wszycie suwaka) wykonać niepowtarzalny, jednokomorowy, materiałowy piórnik na suwak, w ulubiony wzór czy kolor przyszłego posiadacza. Materiały w modne kwiatki, łączki, geometryzujące wzory op-artu czy choćby ponadczasowy jeans sprawdzą się znakomicie na pierwszy, własnoręczny piórnik ucznia, a jednocześnie staną się pretekstem do nauki szycia. Możemy też pokusić się o próbę uszycia piórnika z różnych skrawków materiału. Tu jednak potrzebna będzie bardziej wprawna krawiecka ręka. Skórzany piórnik „pudełkowy” z szerokim dnem, na suwak, z przegródkami i kieszonkami może stanowić wyzwanie wykonawcze. Niemniej efekt końcowy takiego piórnika i jego funkcjonalność będą nie do przecenienia. Z uwagi na prostokątna bryłę pomieści w sobie zarówno podstawowe przybory (długopisy, ołówki, kredki), jak i przyrządy o bardziej zróżnicowanych gabarytach (ekierki, nożyczki, taśmy, klej etc.). Jeśli znamy podstawowe techniki szycia i dysponujemy kilkoma skrawkami skóry ekologicznej, poradzimy sobie z tym zadaniem bez przeszkód. Doszyć możemy nawet funkcjonalną rączkę, aby łatwiej było z piórnika korzystać. Jeśli nie mamy czasu ani zamiłowania do szycia, podobne piórnikowe dzieła znajdziemy np. na portalach rękodzielnictwa (pakamera.pl, wylegarnia.pl). Drewniany piórnik ze sklejki, zasuwany deseczką umieszczoną w wyżłobionych prowadnicach, to prawdziwy retro-hit i znakomita zabawa przy jego wykonywaniu. Kiedyś w szkołach prowadzone były w ramach zajęć niezwykle ciekawe i użyteczne ZetPeTy (zajęcia praktyczno – techniczne). Dziś po zajęciach śladu nie ma, a zanik podstawowych umiejętności z zakresu konstrukcji (pamiętacie budowę karmników dla ptaków?), szycia, rysunku technicznego, kaligrafii czy przygotowywania podstawowych potraw, postępuje wśród nowych pokoleń w tempie galopującym. Chcąc przekazać naszemu dziecku odrobinę frajdy z samodzielnego konstruowania i projektowania rzeczy użytkowych, spróbujmy wykonać z naszym uczniem drewniany (sklejkowy) piórnik do szkoły.  Prosta konstrukcja pudełkowa i wygodne zamknięcie przesuwne gwarantują długi czas użytkowania. Dodatkowo piórnik można pokryć autorskimi rysunkami: pomalować farbą kredową, wypalić wzory, maksymy bądź inicjały lutownicą, a nawet okleić kolorową folią samoprzylepną. Radość z użytkowania i włożonej w przedmiot pracy - bezcenne!
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 12.09.2014 06:53
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Adolf Eichmann. Życie i śmierć nazisty

Adolf Eichmann, sprawca jednej z największych zbrodni przeciwko ludzkości, główny ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.