porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak włączyć dzieci w przygotowania do świąt?
Jak włączyć dzieci w przygotowania do świąt? W okresie przygotowań do świąt mamy zazwyczaj bardzo dużo obowiązków. ...

Skąd się bierze agresja u przedszkolaków?

Skąd się bierze agresja u przedszkolaków?

Skąd się bierze agresja u przedszkolaków?

fot.: thinkstockphotos.com
Gryzie, kopie, bije, zabiera zabawki? Agresja u dzieci nie bierze się znikąd. Zanim pójdziesz z dzieckiem do psychologa, warto spróbować dotrzeć do źródeł problemu.

Dzieci nie rodzą się agresywne. Za ich zachowanie odpowiadamy my, dorośli. Niekiedy przyczyną złego zachowania malucha jest brak poczucia bezpieczeństwa i żal, odczuwany z powodu braku uwagi rodziców – bywa tak, jeśli ci pracują do późna, opiekę nad dzieckiem pozostawiając na przykład babci.

Niektóre agresywne dzieci wzorce do naśladowania czerpią z telewizji, oglądając choćby brutalne japońskie bajki albo filmy dla dorosłych, pełne przemocy. Część dzieci uczy się agresji od dorosłych – obserwując agresywnych sąsiadów, kłócących się rodziców, czy bijące się starsze rodzeństwo. Bywa, że przyczyną agresywnych zachowań jest pojawienie się młodszego brata czy siostry - rodzice zajęci niemowlakiem oczekują od kilkulatka, że nagle stanie się dojrzały i odpowiedzialny.

W niektórych przypadkach agresję budzi też niskie poczucie własnej wartości. Zazwyczaj ma to miejsce u dzieci, których rodzice pną się po szczeblach kariery, oczekując, by ich pociecha również była we wszystkim coraz lepsza, i zwyciężała w każdej rywalizacji. Kiedy tak nie jest, dziecko zaczyna się frustrować, wyładowując złość na innych. Częstym powodem jest też brak obowiązujących norm i zasad zachowania – kiedy rodzice nie zwracają dziecku uwagi, gdy robi coś niewłaściwego, licząc, że samo zrozumie, co jest dobre, a co złe. Dziecko jednak tego nie wie, a skoro nie otrzymuje żadnych sygnałów, uważa, że wszystko jest w porządku.  

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak poradzić sobie z agresją u dziecka? Jak poradzić sobie z agresją u dziecka?

Agresji nie da się zabronić. Są jednak inne sposoby, dzięki którym można poradzić sobie z agresywnym kilkulatkiem.

Aktualizacja: 20.04.2015 11:45
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest chłopak Kingi Dudy? Co o nim wiemy?

O Kindze Dudzie mówią teraz wszyscy! Piękna krakowianka wzbudza podziw ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.