porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak dbać o higienę w podróży z niemowlakiem?
Jak dbać o higienę w podróży z niemowlakiem? Nawet krótka podróż z malcem może skończyć się biegunką, jeśli ...
Jeśli dziecko urodzi się z takim znamieniem...

Bociani znak - co to takiego? Co robić, gdy zauważysz go u dziecka?

Bociani znak lub uszczypnięcie bociana - to potoczna nazwa znamion, z którymi rodzą się niektóre dzieci. Czy taka zmiana na skórze to powód do niepokoju?

Skóra noworodka rzadko kiedy jest idealna, czyli różowa i gładka. Często są na niej różnego typu plamki, zmiany, znamiona. Jedno z nich nazywane jest bocianim znakiem. Co to takiego i czy warto się tym przejmować?

Z tak zwanym bocianim znakiem rodzi się - według szacunków - prawie połowa dzieci. Jest to różowe (czasem nawet ciemnoczerwone), płaskie przebarwienie skóry, które wygląda jak plama o wyraźnych granicach. Bociani znak pojawia się najczęściej na karku, ale czasem też na czole i między brwiami. Plama ma zwykle kształt trójkąta – stąd nazwa „uszczypnięcie bociana”, bo przypomina to odcisk ptasiego dzioba. Bociani znak jest to naczyniak płaski. Kiedy dziecko płacze, naczyniak nabiega krwią i robi się bardziej czerwony. A kiedy dotkniemy go dłonią, wtedy lekko blednie. 

Bociani znak - czy to groźne?

Na bociani znak nie ma lekarstwa. Nie trzeba się nim jednak przejmować ani specjalnie go traktować. Naczyniak ten nie jest bowiem groźny, a co więcej - zazwyczaj sam stopniowo znika. Zwykle już w pierwsze urodziny po bocianim znaku nie ma śladu. Czasem naczyniak nie znika zupełnie, ale mocno blednie, a na karku przykrywają go włosy.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Koniec z modyfikowanym mlekiem w proszku! Czy w Polsce powstanie Bank Mleka Kobiecego? Koniec z modyfikowanym mlekiem w proszku! Czy w Polsce powstanie Bank Mleka Kobiecego?

Wiadomo, że najlepsze dla dziecka jest mleko mamy. Tymczasem aż 90 proc. wcześniaków urodzonych na Mazowszu jest karmionych sztucznie. Czy w Polsce, tak jak w Europie, mamy w końcu doczekają się...

Aktualizacja: 05.08.2015 11:48
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kazimierz Moskal - kim jest nowy trener Wisły Kraków? Co o nim wiemy? [KARIERA, RODZINA]

Kazimierz Moskal został trenerem Wisły - już po raz trzeci. Czy ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.