porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dieta dziecka: czego nie dawać rocznemu dziecku?
Dieta dziecka: czego nie dawać rocznemu dziecku? Większość rodziców maluchów uważa, że roczne dziecko może jeść prawie ...

Co to jest niskorosłość? Gdzie znaleźć pomoc?

Co to jest niskorosłość? Gdzie znaleźć pomoc?
Co robić, gdy dziecko przestaje lub rośnie zbyt wolno? Jakie są przyczyny niskorosłości i jak wygląda rozpoznanie, a potem leczenie? Gdzie zwrócić się pomoc?

W Stanach Zjednoczonych niskorosłość dotyczy ponad miliona dzieci w wieku 4-15 lat. Około 380 tys. z nich leczy się w poradniach endokrynologicznych. W Europie niskorosłość dotyczy ponad półtora miliona dzieci w wieku 4-14 lat. Niestety w Polsce brak jest danych dotyczących epidemiologii niskorosłości.

Przyczyny niskorosłości

Przyczyn niedoboru wzrostu u dzieci może być bardzo wiele. Proces wzrastania zależy bowiem od czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Do tych pierwszych należą uwarunkowania genetyczne (związane z rasą, płcią). Najważniejszym czynnikiem zewnętrznym jest odżywianie. Niedożywienie ilościowe i/lub jakościowe, czyli niedostateczne dostarczenie organizmowi witamin, białka i soli mineralnych, jest na świecie najczęstszą przyczyną niedoboru wzrostu i zmniejszenia szybkości wzrastania. Ważnym i niezależnym czynnikiem jest układ hormonalny, który pełni istotną funkcję w procesie wzrastania i dojrzewania. 
W okresie płodowym zasadniczą rolę odgrywają czynniki wzrostowe (IGF-1 i inne), a także insulina po urodzeniu - hormon wzrostu, IGF-1 (insulinopodobny czynnik wzrostowy) i IGFBP-3 (białko wiążące IGF) oraz hormony tarczycy. W okresie dojrzewania dodatkowy wpływ mają hormony płciowe.

Szukając przyczyn niskorosłości należy uwzględnić również czynniki środowiskowe, które wpływając na ogólny stan zdrowia, pośrednio oddziałują na metabolizm i proces wzrostu. Okazuje się, że duży wpływ ma tzw. deprywacja emocjonalna. Przeprowadzone obserwacje potwierdziły, że dzieci pozbawione poczucia bezpieczeństwa, mające problemy rodzinne - gorzej rosną.

Innymi przyczynami mogą być choroby, które przebiegają bez zaburzeń wydzielania hormonu wzrostu, jak na przykład uwarunkowany genetycznie zespół Turnera, czy też przewlekła niewydolność nerek. 
Niskorosłość towarzyszy również wielu innym chorobom: chromosomowym (np. zespół Downa), zaburzeniom hormonalnym (najczęściej somatotropinowa niedoczynność przysadki), przewlekłym chorobom układu pokarmowego (np. celiakia).

Niskorosłość: rozpoznanie

Nieprawidłowe tempo wzrastania oraz niższy, niż rówieśników wzrost dziecka powinien zaniepokoić rodziców. 
W takim przypadku należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, aby ten wyjaśnił przyczynę zaburzonego wzrastania lub skierował do endokrynologa, który zleci specjalistyczne badania, koniecznye do rozpoznania. Wykonanie szczegółowych badań określających nie tylko poziom GH, ale także innych substancji, np. IGF-1/IGFBP-3 jest także konieczne do wyboru leczenia.

Niskorosłość: leczenie

Wybór metody leczenia niskorosłości uzależniony jest od jej przyczyny. W tym celu może być stosowany hormon wzrostu lub IGF-1. Jednak nie zawsze przyczyną niskorosłości jest zaburzenie wydzielania hormonów. Czasami zwolnione tempo wzrastania dziecka spowodowane jest inną chorobą przewlekła, która może przebiegać mniej lub bardziej objawowo, np. celiakia. W takim wypadku przede wszystkim należy jak najszybciej rozpocząć leczenie głównej przyczyny niskorosłości. Wspomagająco, w niektórych chorobach przewlekłych, jak na przykład choroba Leśniowskiego - Crohna, może być również stosowany hormon wzrostu.

Gdzie szukać pomocy?

Fundację „Chcę urosnąć” tworzą i wspierają rodzice dzieci niskorosłych. Wszystkie informacje na temat diagnostyki i leczenia znajdują się na stronie: www.chceurosnac.pl. Kontakt z fundacją: kontakt@chceurosnac.pl

mat. pras. Fundacja "Chcę urosnąć:

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 10.06.2015 13:16
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Sławek Uniatowski – kim jest? KARIERA, RODZINA
Sławek Uniatowski – kim jest? KARIERA, RODZINA

Kim jest Sławek Uniatowski? Co osiągnął? Co robi dziś – dekadę ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.