porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie soki są najlepsze dla niemowlaka?
Jakie soki są najlepsze dla niemowlaka? Soki są pełne witamin i można dawać je niemowlętom już ...
Zawsze warto sprawdzić, dlaczego dziecko nie ma apetytu.

Czemu nie chce jeść? 10 powodów braku apetytu u dziecka

Brak apetytu u dziecka nie wynika z jego złej woli albo wyszukanego gustu. Zwykle niechęć do jedzenia jest chwilowa, ale kiedy trwa dłużej, koniecznie trzeba znaleźć jej przyczynę. Mówimy, jakie są najczęstsze przyczyny kłopotów z apetytem.

Brak apetytu u dziecka zawsze budzi niepokój rodziców. Uzasadniony – wszak dziecko potrzebuje stałych dostaw składników, dzięki którym rośnie i prawidłowo się rozwija. Przedstawiamy 10 najczęstszych powodów, dla których malec może nie mieć ochoty na jedzenie.

Przyczyny braku apetytu u dziecka

1. Pasożyty. Owsiki, lamblie i inne pasożyty bytujące w przewodzie pokarmowym to jedna z bardziej powszechnych przyczyn braku apetytu u dziecka. Można go podejrzewać, jeśli malec nie ma ochoty na warzywa, owoce, czy mięso i ciężko wmusić w niego coś zdrowego do jedzenia, za to chętnie zajada się słodyczami.

2. Alergia pokarmowa. Dzieci instynktownie unikają pokarmów, które im szkodzą (np. po ich zjedzeniu odczuwają ból brzucha). Jeśli więc malec uparcie odmawia zjedzenia jakiegoś dania, albo nie chce pić mleka, warto być czujnym i przy najbliższej okazji sprawdzić, czy nie ma na ten produkt alergii. 

3. Infekcja. Podczas choroby, zwłaszcza przebiegającej z gorączką, malec może nie mieć apetytu i jest to normalne. Jednak bywa i tak, że brak apetytu jest pierwszym objawem choroby, która nie daje żadnych innych widocznych objawów. Wtedy trzeba skontaktować się z pediatrą, który powinien zlecić badanie moczu i USG jamy brzusznej.  

4. Anemia. Niedobór żelaza sprawia, że tkanki nie są właściwie natlenione. To wpływa negatywnie na cały organizm, również na apetyt. Jeśli więc dziecko nie chce jeść, jest blade, szybko się męczy, warto zrobić mu morfologię.

 5. Zespół złego wchłaniania. Mamy z nim do czynienia wówczas, gdy mimo jedzenia wystarczających ilości pokarmu dziecko nie rozwija się prawidłowo (składniki pokarmowe są niemal w całości wydalane, a nie przyswajane). Brak apetytu pojawia się dopiero po pewnym czasie od . Przykładem zespołu złego wchłaniania jest celiakia. 

6. Rozwój i związana z nim ciekawość. Ten powód dotyczy głównie maluchów około roku życia. W tym okresie dziecko bardzo szybko się rozwija – zaczyna chodzić, poznaje świat. Naturalna ciekawość nie pozwala mu usiedzieć w miejscu na tyle długo, by zjeść wszystko, co jest na talerzu. Dzieci w tym okresie zwykle zaczynają jeść mniej również dlatego, że zmieniają się ich potrzeby żywieniowe i rodzaj spożywanych posiłków (są bardziej kaloryczne niż mleko). 

7. Mało ruchu. Malec, który większość czasu spędza na zabawie klockami ma mniejsze zapotrzebowanie na energię niż dziecko biegające po dworze – a więc i mniejszy apetyt.

8. Za dużo cukru w diecie. Jego  nadmiar osłabia apetyt. Jednak jest on obecny nie tylko w słodyczach (które wiele dzieci zjada bez umiaru), lecz również w owocach i sokach owocowych. Warto więc ograniczać ich ilość w diecie i przestrzegać zasady, że maluch poniżej 3 lat może wypić dziennie nie więcej, niż 150 ml soku.

9. Nawykowe zaparcia. To sytuacja, kiedy malec z jakiegoś powodu -  np. bólu wywołanego wypróżnieniem – wstrzymuje stolec. Doprowadza to do bólu brzucha i jeszcze większych zaparć. Objawy te są silniejsze po posiłkach, dlatego dziecko stara się jeść jak najmniej. By przywrócić normalny cykl wypróżnień i prawidłowy apetyt, konieczna bywa wizyta u pediatry lub lekarza rodzinnego i stosowanie zaleconej przez niego diety, która rozluźni twardy stolec.

10. Bunt dwulatka. Jest taki etap w życiu dziecka, kiedy chce podkreślić swoją niezależność na każdym polu – dotyczy to również posiłków. Odmowa ich jedzenia staje się wtedy bitwą, którą dziecko nierzadko wygrywa. W takiej sytuacji nie warto zmuszać buntownika do jedzenia. Odpuści, gdy zobaczy, że nie jest w stanie zirytować mamy tym, że po raz kolejny nie je obiadu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak dokarmiać dzieci niejadki? Jak dokarmiać dzieci niejadki?

Rośnie liczba małych dzieci cierpiących na brak apetytu i anoreksję. Specjalne odżywki dietetyczne stały się ostatnio hitem w walce z zaburzeniami odżywiania. Nazywane są pokarmem kosmonautów, gdyż...

Dlaczego dziecko nie chce jeść? Najczęstsze powody - jakie? Dlaczego dziecko nie chce jeść? Najczęstsze powody - jakie?

Jest wiele powodów, dla których dziecko może odmawiać jedzenia. Przedstawiamy najczęstsze z nich.

Aktualizacja: 11.09.2015 14:45
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Aneta Kopacz, reżyserka filmu nominowanego do Oscara?

Podczas gali rozdania najbardziej prestiżowej nagrody filmowej – Oscarów 2015 – Polska ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.