porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak czytać etykiety mlek modyfikowanych? Mieszanki dla niemowląt różnią się od siebie składem, pojemnością, nazwą, ...
Czemu dziecko nie chce jeść?

Dlaczego dziecko nie chce jeść? Najczęstsze powody - jakie?

Dlaczego dziecko nie chce jeść? Najczęstsze powody - jakie?

Dlaczego dziecko nie chce jeść?

fot.: Photos.com
Jest wiele powodów, dla których dziecko może odmawiać jedzenia. Przedstawiamy najczęstsze z nich.

Dlaczego dziecko nie chce jeść? Skąd brak apetytu? Oto 10 powodów, dla których twój malec może nie mieć ochoty na jedzenie.

Alergia pokarmowa

Jednym z jej objawów jest ból brzucha. Jeśli dziecko skojarzy, że dolegliwości wiążą się z jedzeniem, nie będzie chciało jeść. Niekiedy niechęć do jedzenia konkretnych grup pokarmów - np. nabiału - może być objawem konkretnego rodzaju alergii, np. uczulenia na białka mleka krowiego. Warto to wtedy skonsultować z alergologiem. 

>>> Jak nauczyć dziecko zasad zdrowego odżywiania? (KLIKNIJ)

Zespół złego wchłaniania 

Mówimy o nim wtedy, gdy mimo jedzenia nawet wystarczających ilości pokarmu dziecko nie rozwija się prawidłowo, a jest tak, bo składniki pokarmowe nie są przyswajane, lecz niemal w całości wydalane. Objawem są cuchnące i tłuszczowe stolce. Najlepiej znanym przykładem zespołu złego wchłaniania jest celiakia, czyli zespół nietolerancji glutenu.

Infekcja

Brak apetytu podczas choroby jest normalny - gdy organizm walczy z infekcją, nie chce tracić energii na trawienie. Nie ma powodu do niepokoju, jeśli utrata apetytu trwa dzień, dwa. Czasem jednak utrzymuje się dłużej, nawet gdy dziecko wyzdrowieje. Wtedy może być pierwszym objawem  utajonej choroby, której innych objawów nie dostrzegamy, najczęściej  przewlekłej, utajonej infekcji układu moczowego. W takim przypadku  trzeba zrobić badania moczu.

Niedobór żelaza

Żelazo jest składnikiem budulcowym hemoglobiny, będącej nośnikiem tlenu we krwi. Niedobór żelaza (niedokrwistość, anemia) powoduje niedotlenienie tkanek, a to z kolei wpływa negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu. Najbardziej charakterystyczne objawy to bladość, spadek witalności, męczenie się i właśnie brak apetytu tzw. spaczone łaknienie - dziecko nie chce jeść normalnych posiłków, ale bardzo chętnie zjada np. tynk, papier, kredki .

Rozwój dziecka

Gdy niemowlę rośnie, coraz mniej chętnie je, bo absorbuje go wiele  nowych, ciekawych rzeczy i czasem po prostu nie jest w stanie usiedzieć w jednym miejscu tak długo, żeby zjeść cały posiłek. W tym okresie wiele dzieci chudnie i z pulchnych niemowląt staje się szczupłymi dwulatkami. Nie ma w tym nic złego, bo gdyby dziecko w drugim roku życia rosło (i tyło) tak szybko jak do tej pory, to mając trzy lata, ważyłoby tyle, ile uczeń szkoły podstawowej.

Zmuszanie do jedzenia

Jeśli zmuszamy malca do jedzenia tego, co nam wydaje się zdrowe, istnieje dużo prawdopodobieństwo, że z czasem całkiem zniechęci się do jedzenia i straci apetyt.  Jest tak, gdyż maluchy  często miewają bardzo określone upodobania kulinarne. Chętnie jadają pewne dania, a innych zdecydowanie unikają. Taka dieta może być co prawda źle zbilansowana w poszczególnych dniach, ale w dłuższym okresie wyrównuje się. Jeśli więc dziecko jednego dnia chce jeść tylko bułkę z masłem, a następnego tylko owoce i warzywa, to można przyjąć, że w ciągu tygodnia zjada wszystko, czego mu potrzeba do prawidłowego rozwoju.

Mało ruchu

Ruch, szczególnie na świeżym powietrzu, zwiększa zapotrzebowanie organizmu na kalorie. Dziecko, które cały dzień siedzi w domu ma mniejszy apetyt niż rówieśnik, spędzający czas na powietrzu. 

Zaparcia

Skłonność do zaparć powoduje ból brzucha, uczucie rozdęcia, a objawy te nasilają się  po jedzeniu. W takiej sytuacji dziecko stara się jeść jak najmniej. By wrócił  apetyt, trzeba doprowadzić do regularnego wypróżniania się - zastosować dietę rozluźniającą stolec, a jeśli to nie pomoże, poprosić o pomoc pediatrę.

Chęć wyrażenia własnej woli

Maluch w pewnym wieku chce podkreślać swoją niezależność.  Dwu-, trzylatek testuje swoją moc wpływania na otoczenie, robiąc przy stole różne kontrowersyjne rzeczy. Jeśli rodzice są stanowczy i opanowani, wszystko szybko wraca do normy. Jeśli jednak malec wyczuwa, że odmowa jedzenia może wprawić mamę w stan paniki lub irytacji, cieszy się z tego, że obejmuje rządy w domu. W takiej sytuacji warto mniej uwagi poświęcać na kwestie jedzenia, a z czasem problem zniknie.

Nadmiar słodyczy i przekąsek

Ich jedzenie między posiłkami osłabia apetyt. Lepiej pozwolić dziecku na jeden dzień "cukierkowy", kiedy może zjeść duży słodki deser, niż codziennie podawać słodycze między posiłkami. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czemu nie chce jeść? 10 powodów braku apetytu u dziecka

Brak apetytu u dziecka nie wynika z jego złej woli albo wyszukanego gustu. Zwykle niechęć do jedzenia jest chwilowa, ale kiedy trwa dłużej, koniecznie trzeba znaleźć jej przyczynę. Mówimy, jakie są...

Jak dokarmiać dzieci niejadki? Jak dokarmiać dzieci niejadki?

Rośnie liczba małych dzieci cierpiących na brak apetytu i anoreksję. Specjalne odżywki dietetyczne stały się ostatnio hitem w walce z zaburzeniami odżywiania. Nazywane są pokarmem kosmonautów, gdyż...

Aktualizacja: 07.04.2014 13:02
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Tomasz Średniawa, partner Anety Kopacz, reżyserki filmu Joanna - KIM JEST?
Tomasz Średniawa, partner Anety Kopacz, reżyserki filmu Joanna - KIM JEST?

Film "Joanna" w reżyserii Anety Kopacz jest jedną z polskich ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.