porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie są popularne mity o karmieniu piersią?
Jakie są popularne mity o karmieniu piersią? Jeśli aktualnie karmisz piersią, pewnie zewsząd słyszysz "dobre" rady. Niektóre ...
Przegrzewanie dziecka - dlaczego jest niebezpieczne?

Dlaczego przegrzewanie dziecka jest szkodliwe?

Dlaczego przegrzewanie dziecka jest szkodliwe?
fot.: thinkstockphotos.com
Lekarze pediatrzy są zgodni - przegrzewanie dziecka zimą jest tak samo groźne dla organizmu malucha jak wyziębienie. Rodzice powinni o tym pamiętać zwłaszcza podczas tak łagodnej zimy, jaką mamy w tym sezonie. Jak nie przegrzać dziecka? Jak ubierać dziecko zimą, by mu nie zaszkodzić?

Gdy temperatura w pomieszczeniu jest wysoka, dorosły człowiek zwykle odczuwa dyskomfort i źle się czuje. Trzeba pamiętać o tym, że dziecko cierpi wtedy jeszcze bardziej. Dlaczego tak się dzieje? Przegrzany organizm dziecka poci się, skóra zaczyna swędzieć, a nasiąknięte potem ubranko bardzo szybko się ochładza, narażając dziecko na kolejną, nagłą zmianę temperatury ciało. To wszystko sprawia, że maluch jest rozdrażniony i bardziej marudny.

Lekarze są zgodni, że przegrzanie organizmu dziecka, szczególnie w domu, ma negatywny wpływ zwłaszcza dla malucha z alergią. W pomieszczeniach, w których panuje wysoka temperatura, kurz unosi się do góry wraz z alergenami i wywołuje nieżyt nosa, kaszel, łzawienie oczu u małego alergika.

Odpowiednia tempertaura w domu ma też ogromne znaczenia dla dziecka ze zmianami skórnymi. Spocona, pokryta potówkami skóra swędzi i piecze, a podrażnienia dłużej się goją. Wilgotna, rozgrzana skóra to idealne siedlisko dla rozwoju bakterii.

Jak nie dopuścić do przegrzania dziecka?

1) Spacer obowiązkowy - w dotlenieniu organizmu i wzmocnieniu układu odpornościowego pomaga regularna aktywność na świeżym powietrzu. Dzięki niej dziecko prawidłowo się rozwija i rzadziej choruje.

Infekcje dróg oddechowych wywoływane są przeważnie przez wirusy, a na ich rozwoju znacząco wpływają skoki temperatury. Dlatego codzienny spacer z dzieckiem jest obowiązkowy. Nie powinniśmy jednak wychodzić z dzieckiem, które nie skończyło 1. roku życia, jesli tempartura na zewnątrz spada poniżej - 5 stopni C lub mocno wieje.

2) Warunki w domu dla dziecka - w pomieszczeniu temperatura w ciągu dnia nie powinna przekraczać 21-22 stopni C. Należy regularnie wietrzyć dom, szczególnie przed snem, aby dotlenić pomieszczenie i aby obniżyć temperturę, tak aby w nocy nie przekraczała 20 stopni C.

3) Odpowiedni sen dziecka - nie wolno przykrywać malucha grubą kołdrą, a już na pewno nie pierzyną, gdyż znajdujący się w niej puch uczula dziecka. Dziecku do snu wystarczy lekka piżamka, nie ma potrzeby zakładania mu także skarpetek.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 28.01.2015 14:48
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Anna Ilczuk, aktorka – kim jest? KARIERA, RODZINA
Anna Ilczuk, aktorka – kim jest? KARIERA, RODZINA

Anna Ilczuk może wystąpić w "Tańcu z gwiazdami"! Zobaczcie, kim ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.