porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie są popularne mity o karmieniu piersią?
Jakie są popularne mity o karmieniu piersią? Jeśli aktualnie karmisz piersią, pewnie zewsząd słyszysz "dobre" rady. Niektóre ...
Przegrzewanie dziecka - dlaczego jest niebezpieczne?

Dlaczego przegrzewanie dziecka jest szkodliwe?

Dlaczego przegrzewanie dziecka jest szkodliwe?
fot.: thinkstockphotos.com
Lekarze pediatrzy są zgodni - przegrzewanie dziecka zimą jest tak samo groźne dla organizmu malucha jak wyziębienie. Rodzice powinni o tym pamiętać zwłaszcza podczas tak łagodnej zimy, jaką mamy w tym sezonie. Jak nie przegrzać dziecka? Jak ubierać dziecko zimą, by mu nie zaszkodzić?

Gdy temperatura w pomieszczeniu jest wysoka, dorosły człowiek zwykle odczuwa dyskomfort i źle się czuje. Trzeba pamiętać o tym, że dziecko cierpi wtedy jeszcze bardziej. Dlaczego tak się dzieje? Przegrzany organizm dziecka poci się, skóra zaczyna swędzieć, a nasiąknięte potem ubranko bardzo szybko się ochładza, narażając dziecko na kolejną, nagłą zmianę temperatury ciało. To wszystko sprawia, że maluch jest rozdrażniony i bardziej marudny.

Lekarze są zgodni, że przegrzanie organizmu dziecka, szczególnie w domu, ma negatywny wpływ zwłaszcza dla malucha z alergią. W pomieszczeniach, w których panuje wysoka temperatura, kurz unosi się do góry wraz z alergenami i wywołuje nieżyt nosa, kaszel, łzawienie oczu u małego alergika.

Odpowiednia tempertaura w domu ma też ogromne znaczenia dla dziecka ze zmianami skórnymi. Spocona, pokryta potówkami skóra swędzi i piecze, a podrażnienia dłużej się goją. Wilgotna, rozgrzana skóra to idealne siedlisko dla rozwoju bakterii.

Jak nie dopuścić do przegrzania dziecka?

1) Spacer obowiązkowy - w dotlenieniu organizmu i wzmocnieniu układu odpornościowego pomaga regularna aktywność na świeżym powietrzu. Dzięki niej dziecko prawidłowo się rozwija i rzadziej choruje.

Infekcje dróg oddechowych wywoływane są przeważnie przez wirusy, a na ich rozwoju znacząco wpływają skoki temperatury. Dlatego codzienny spacer z dzieckiem jest obowiązkowy. Nie powinniśmy jednak wychodzić z dzieckiem, które nie skończyło 1. roku życia, jesli tempartura na zewnątrz spada poniżej - 5 stopni C lub mocno wieje.

2) Warunki w domu dla dziecka - w pomieszczeniu temperatura w ciągu dnia nie powinna przekraczać 21-22 stopni C. Należy regularnie wietrzyć dom, szczególnie przed snem, aby dotlenić pomieszczenie i aby obniżyć temperturę, tak aby w nocy nie przekraczała 20 stopni C.

3) Odpowiedni sen dziecka - nie wolno przykrywać malucha grubą kołdrą, a już na pewno nie pierzyną, gdyż znajdujący się w niej puch uczula dziecka. Dziecku do snu wystarczy lekka piżamka, nie ma potrzeby zakładania mu także skarpetek.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 28.01.2015 14:48
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim był Henryk Kulczyk, ojciec Jana Kulczyka?

Henryk Kulczyk, ojciec najbogatszego Polaka, Jana Kulczyka zmarł rano 19 ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.