porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Mycie głowy małemu dziecku: wypróbowane sposoby
Mycie głowy małemu dziecku: wypróbowane sposoby Mycie głowy to jedna z tych czynności, których małe dzieci ...

Dziecko w samochodzie [BEZPIECZEŃSTWO]

Dziecko w samochodzie [BEZPIECZEŃSTWO]

Jak podróżować z dzieckiem?

fot.: Flickr.com/ Jim Champion
Auto to najwygodniejszy środek transportu dla rodzin z małymi dziećmi. By maluch był w nim bezpieczny, warto przestrzegać kilku ważnych zasad.

Najważniejszą z nich jest  to, że dziecko w aucie zawsze podróżuje w foteliku, dopasowanym do wieku i wagi. Ten wymóg, wynikający z przepisów kodeksu drogowego, ma głębokie uzasadnienie – podczas gwałtownego hamowania przy prędkości 50 km na godzinę siła uderzenia główką w szybę albo fotel z przodu jest taka, jak przy upadku z trzeciego piętra. Dla niemowląt przeznaczone są foteliki z grupy 0 i 0+ (od 0 do 9 lub 13 kg), które montuje się tyłem do kierunku jazdy na siedzeniu, przy którym nie ma aktywnej poduszki powietrznej. Roczne lub dwuletnie dziecko również powinno jeździć w foteliku tyłem do kierunku jazdy – eksperci zalecają to również starszym dzieciom tak długo, dopóki mieszczą się w fotelikach, które można montować w ten sposób. Podczas jazdy malec musi być zapięty uprzężą fotelika albo – w przypadku starszych dzieci – samochodowymi pasami bezpieczeństwa, które utrzymują w miejscu również fotelik. Inne ważne zasady:

  • Na tylnej półce auta nie mogą leżeć żadne przedmioty, zwłaszcza ciężkie. Podczas gwałtownego hamowania polecą do przodu z dużą siłą i mogą zranić malca.
  • Drzwi od strony dziecka muszą być zablokowane w taki sposób, by nie dało się ich otworzyć od środka.
  • Fotelik najlepiej ustawić po środku tylnej kanapy. Tylną szybę zabezpieczamy wtedy osłonką przeciwsłoneczną, warto też zabezpieczyć w ten sposób obie szyby boczne. Jeśli fotelik ma daszek przeciwsłoneczny, trzeba go zdjąć (pod spodem będzie bardzo gorąco).
  • Podczas jazdy nie dajemy maluchowi nic do picia ani do jedzenia – może się zakrztusić, a zapiętemu w foteliku ciężko będzie skutecznie pomóc.
  • Co dwie, trzy godziny trzeba robić postój – wyjąć malca z fotelika, jeśli już sam chodzi – pospacerować z nim, by mógł rozruszać mięśnie.
  • Na postoju nie zostawiamy malca samego w aucie nawet na chwilę. Nawet jeśli śpi, trzeba wyjąć go z samochodu – to ważne zwłaszcza w upały, bo stojący wóz błyskawicznie się nagrzewa, zamieniając się w duszną, rozgrzaną pułapkę.
  • Włączając klimatyzację trzeba pilnować jej ustawień – by malec się nie przeziębił, różnica temperatur nie powinna być wysoka. W wyjątkowo gorące dni można schłodzić auto nawet o 20 st. C, jednak na pół godziny przed przyjazdem na miejsce trzeba stopniowo podwyższać temperaturę, by docelowo różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz auta nie była wyższa, niż 5 stopni Celsjusza.
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 30.06.2015 11:42
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Anna Męczyńska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Oglądając seriale i filmy nie zastanawiamy się zazwyczaj, kto stoi ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.