porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jesienne infekcje u dzieci: co robić, gdy dziecko ma anginę?
Jesienne infekcje u dzieci: co robić, gdy dziecko ma anginę? Jak pomóc dziecku choremu na agninę? Jakie są objawy anginy ...
Oto 4 sposoby, dzięki którym twoje dziecko będzie chętniej jadło!

Gdy dziecko nie chce jeść: jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Gdy dziecko nie chce jeść: jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Oto 4 sposoby, dzięki którym twoje dziecko będzie chętniej jadło!

fot.: thinkstockphotos.com
Twoje dziecko grymasi przy stole, a ty już nie masz pomysłów, jak zachęcić malucha do zjedzenia obiadu? Oto 4 najlepsze, sprawdzone sposoby na zachęcenie dziecka do jedzenia.

Najgorsze z metod zachęcenia dziecka do jedzenia to próby karmienia malucha siłą. Sprawią, że dziecko zacznie kojarzyć posiłki z negatywnymi emocjami, w efekcie czego nie tylko niewiele zje, ale dodatkowo odejdzie od stołu poirytowane. Koniecznie unikajmy dokarmiania niejadka między posiłkami – szczególnie niezdrowymi przekąskami lub słodyczami. Maluch, które zje dużo czekoladek, nie będzie miał ochoty na obiad – po prostu dlatego, że nie odczuwa już głodu.

>>> Dlaczego DZIECKO NIE CHCE JEŚĆ? [KLIKNIJ!]

Podobne skutki może spowodować karmienie dziecka siłą – takie zachowania nigdy nie podziałają korzystnie na niejadka, a tym bardziej na jego relacje z rodzicami. Nie pozwólmy sobie również na próby przekupstwa lub szantażu, które, choć mogą podziałać, to na dłuższą metę są po prostu niepedagogiczne.

Zasada 1: Jedz razem z dzieckiem

Dla maluszka inspiracją i wzorem do naśladowania są mama i tata. Kiedy dziecko zobaczy, że rodzice zawsze jedzą wspólne posiłki, siadając razem przy stole i ciesząc się wspólnym czasem – będzie chciało im towarzyszyć. Co więcej, jeśli maluch szczególnie niechętnie spogląda na brokuły, marchewkę czy szpinak – może przekonać się do nich, jeśli zauważy, że dorośli przy stole chętnie je jedzą. Kilkuletnie dzieci powinny pomagać przy nakrywaniu do stołu, wtedy poczują, że jedzenie jest rodzajem rytuału, do którego cala rodzina sumiennie się przygotowuje. Podobnie zachęcająco podziała na niejadka wspólne przygotowywanie posiłków.

Zasada 2: Kolorowe posiłki

Pięknie podane, kolorowe, a czasem i zabawnie przybrane posiłki to sprawdzona metoda. Czerwień pobudza apetyt, dlatego maluchowi, który np. unika warzyw i owoców, proponujmy najpierw kolorową paprykę, pomidory, czerwone sosy, truskawki czy jabłka. W podobny sposób działają potrawy o radosnej, żółtej barwie, dlatego szklanka pomarańczowego soku kojarzy się ze zdrowym śniadaniem w miłej atmosferze.

Zasada 3: Lista przyjemności

To proste – obserwujmy uważnie swojego malucha i spisujmy wszystko, co mu smakuje. Starajmy się przygotowywać dziecku posiłki, w których znajdzie się co najmniej jeden jego ulubiony produkt. Wzbogacajmy je stopniowo o zdrowe warzywa, chude mięso i inne niezbędne składniki – jeśli takie zmiany wprowadzimy powoli, dziecko zacznie przyzwyczajać się do nowych smaków. Co istotne – nie podawajmy maluchowi dużych porcji jedzenia. Prawdopodobnie zniechęcony przesadną ilością przestraszy się i odmówi chociażby spróbowania.

Zasada 4: Czas przy stole

To ważne, żeby dziecko jadało posiłki przy stole – nie biegajmy za nim z łyżeczką po całym mieszkaniu. Maluch powinien wiedzieć, że jedzenie ma w ciągu dnia swoją wyznaczoną porę, która będzie kojarzyła mu się z jednym miejscem. Aby dziecko chętniej zasiadło do stołu, warto tę przestrzeń zaaranżować tak, aby przyjemnie mu się kojarzyła. Tu swoją rolę odegrają z pewnością nietypowe, kolorowe naczynia o ciekawych kształtach (na przykład takie z wizerunkami zwierząt czy uśmiechniętych dzieci).

– Powinniśmy mieć w kuchennej szafce kilka kolorowych zestawów naczyń, z których dziecku przyjemnie będzie się jadło. Obecnie oferta kubeczków, talerzy i sztućców jest na tyle szeroka, że każda mama znajdzie w niej coś, co spodoba się jej dziecku. Pozwólmy mu samemu zdecydować z jakiego talerzyka dzisiaj zje – a także – co zje. Dziecko poczuje, że posiłek to nie tylko przykry obowiązek, do którego zmusza go mama, ale również moment, kiedy pozwala mu się na samodzielne podejmowanie decyzji. – podpowiada Magdalena Kalinowska, doradca dla mam i ekspert ds. naturalnej pielęgnacji dzieci.

Źródło: Materiały prasowe Royal Brand PR

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kolka u noworodków. Czym jest kolka? Jakie są jej objawy?

Kolka pojawia się u malucha w trzecim-czwartym tygodniu życia i spędza sen z powiek większości rodziców. Odpowiadamy, czym jest kolka, jakie są jej przyczyny oraz objawy.

Aktualizacja: 23.09.2014 10:39
Autor: Adela Mątwa
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kamil Durczok – kim jest? [KARIERA, RODZINA, SPRAWA MOLESTOWANIA]
Kamil Durczok – kim jest? [KARIERA, RODZINA, SPRAWA MOLESTOWANIA]

Kamil Durczok, redaktor naczelny i prezenter Faktów TVN, to jeden ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.