porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dieta dzieci: jak pozbyć się cukru z diety dziecka? Martwi cię to, w jaki sposób odżywia się twoje dziecko? ...
Jak leczyć gorączkę u dziecka?

Gorączka u dziecka - ibuprofen czy paracetamol?

Podawanie leków przeciwgorączkowych to najskuteczniejszy sposób na obniżenie temperatury ciała u małego dziecka. Wyjaśniamy, jakie leki podawać: ibuprofen czy paracetamol, i czy można je ze sobą łączyć.

Ibuprofen i paracetamol to dwa najpopularniejsze leki przeciwgorączkowe. Czy można podawać je dzieciom? Oczywiście! Leki na bazie paracetamolu (np. Apap, Panadol, Calpol) można podawać niemowlętom od chwili urodzenia, a preparaty z ibuprofenem (np. Nurofen, Ibum, Ibufen) - po ukończeniu 3. miesiąca życia.
Paracetamol można podawać co cztery godziny, ibuprofen zaś – co sześć. Są one dostępne w dwóch postaciach: czopków albo płynu. Którą postać leku wybrać, to zależy od sytuacji. Jeśli malec jest spokojny, nie wymiotuje - można podać mu preparat w płynie. Jeśli natomiast zanosi się płaczem, lepiej zaaplikować czopek, gdyż nie ma wtedy ryzyka, że dziecko zwymiotuje lek.

Dawkę leku należy zawsze dopasować do wagi i wieku dziecka – szczegółowe informacje są podane na opakowaniu albo w ulotce preparatu. Leki obniżające temperaturę zaczynają działać po około 20–30 minutach, czasem jednak na efekt trzeba czekać nawet do godziny.

Zdarza się, zwłaszcza na początku choroby, że działają za krótko, np. lekarz zalecił, by preparat przeciwgorączkowy podawać trzy razy na dobę, tymczasem malec już po 3-4 godzinach znów ma wysoką gorączkę. W takim przypadku nie wolno na własną rękę przekraczać zalecanej dawki leku, można jednak na zmianę stosować leki z dwóch różnych grup, to znaczy jeśli poprzednio malec dostał paracetamol, teraz można podać mu ibuprofen. Warto jednak wcześniej skonsultować takie rozwiązanie z pediatrą.

Uwaga: niektóre maluchy, zwłaszcza ze skłonnością do alergii, mogą być uczulone na leki przeciwgorączkowe. Dlatego należy uważnie obserwować dziecko i jeśli po zażyciu leku pojawi się u niego wysypka, wymioty albo biegunka, natychmiast poinformuj o tym lekarza – może to być zarówno objaw infekcji, jak i reakcji alergicznej.

Uwaga: dzieciom do 12. roku życia nie wolno podawać aspiryny. Kwas acetylosalicylowy, będący jej składnikiem, może się przyczynić do wystąpienia tzw. zespołu Reye’a – choroby stosunkowo rzadkiej, ale zagrażającej życiu dziecka.

Domowe metody zbijania gorączki można stosować dopiero po podaniu dziecku leków przeciwgorączkowych, nigdy zamiast nich. Ochładzanie dziecka bez podania mu leków może wywołać drgawki.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie leki przeciwbólowe można podawać dzieciom?

Leki przeciwbólowe zawsze warto mieć w podręcznej apteczce. Tak na wszelki wypadek, gdyby dziecko nagle coś rozbolało. Pytanie tylko, czy podawanie takich leków jest dla dziecka bezpieczne i jaki...

Jak rozpoznać, czy dziecko nie jest chore?

Każdy rodzic potrafi rozpoznać, że z jego dzieckiem dzieje się coś niedobrego, że może je atakować choroba. Czasem jednak ogarnia go panika, tym bardziej, gdy nie ma już wolnych numerków do zaufanego...

Aktualizacja: 25.04.2014 19:40
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zuzanna Borucka, youtuberka – kim jest? KARIERA, RODZINA
Zuzanna Borucka, youtuberka – kim jest? KARIERA, RODZINA

Kim jest Zuzanna Borucka? Oto, co trzeba wiedzieć o popularnej ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.