porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak prać ubranka z lumpeksu?
Jak prać ubranka z lumpeksu? Odzież z lumpeksu trzeba starannie wyprać. Warto wiedzieć, jak to ...

Jak dbać o higienę w podróży z niemowlakiem?

Jak dbać o higienę w podróży z niemowlakiem?

Jak dbać o higienę w podróży z małym dzieckiem?

fot.: thinkstockphotos.com
Nawet krótka podróż z malcem może skończyć się biegunką, jeśli podczas jazdy zapomnimy o zasadach higieny. Mówimy, jak dbać o higienę w podróży.

Przewód pokarmowy niemowląt jest jeszcze niedojrzały – wystarczy, że malec dotknie rączkami brudnego stołu na parkingu, a potem wsadzi je sobie do buzi, by rozwinęła się infekcja układu pokarmowego. Dlatego właśnie o czystość podczas podróży z dzieckiem warto dbać szczególnie.

Do samochodu trzeba zabrać przedmioty, które ułatwią to zadanie – dużą butelkę z czystą wodą, jednorazowe ręczniki, żel do mycia rąk bez mydła oraz ubranka na zmianę dla dziecka. Jeżeli maluszek używa smoczka, warto mieć ze sobą kilka sztuk na zmianę – każdy wydezynfekowany i zapakowany osobno, najlepiej w małe pudełeczko. Zmieniamy go dziecku co godzinę, dwie (i od razu, gdy spadnie na podłogę). Nie wolno go oblizywać, a jeśli zapas smoczków się skończy, na postoju trzeba go przemyć wodą, albo spryskać specjalnym sprayem do dezynfekcji smoczków. Co jakiś czas dziecku warto również przemyć rączki wilgotnymi chusteczkami albo jednorazowym ręcznikiem zmoczonym wodą. Z powodów higienicznych nie przewijamy malca w samochodzie. Najlepiej zatrzymać się na stacji benzynowej i przewinąć malca w toalecie (jeśli jest przewijak). Jeżeli to niemożliwe, na stole na parkingu można rozłożyć kocyk i tam przewinąć dziecka. Po przewijaniu trzeba umyć ręce, zwłaszcza, jeśli dziecko za chwilę będzie karmione.

Mamy karmiące piersią powinny przed karmieniem przetrzeć skórę ręcznikiem namoczonym w czystej wodzie. Karmiąc malca butelką trzeba pamiętać, by pokarm przygotowywać dopiero na postoju, a po karmieniu resztę mleka od razu wylać (by nie rozmnożyły się w nim bakterie). Warto także pamiętać o zabawkach – gdy spadną na podłogę auta, trzeba je przetrzeć wilgotną chusteczką, bo prędzej czy później z pewnością malec wsadzi je sobie do buzi.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czy dzieci powinny być szczepione przed egzotycznymi podróżami?

Zabieranie małych dzieci na tropikalne wakacje nie jest najlepszym pomysłem, zwłaszcza, gdy jedziemy do krajów, w których występuje malaria. Jeśli nie mamy wyjścia i musimy zabrać dzieci w podróż,...

Aktualizacja: 10.07.2015 11:52
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej Pietras, mąż Kozidrak. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Beata Kozidrak od 36 lat jest związana z Andrzejem Pietrasem ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.