porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Bransoletki z gumek - czy mogą szkodzić dzieciom?
Bransoletki z gumek - czy mogą szkodzić dzieciom? Po lalkach jedzących dziecięce włosy i niemowlętach wypełnionych toksyczną plazmą ...
Dietetycy ostrzegają, żę rośnie liczna dzieci, które się głodzą. Jednym z rozwiązań ich problemów jest dokarmianie ich sztucznymi preparatami tzw. "jedzeniem kosmonautów"

Jak dokarmiać dzieci niejadki?

Jak dokarmiać dzieci niejadki?

Nie wszystkie dzieci chętnie jedzą. Co zrobić z małym niejadkiem?

fot.: Flickr.com/Prathip Chakravarthy
Rośnie liczba małych dzieci cierpiących na brak apetytu i anoreksję. Specjalne odżywki dietetyczne stały się ostatnio hitem w walce z zaburzeniami odżywiania. Nazywane są pokarmem kosmonautów, gdyż wystarczy podać dziecku niewielką ilość proszku, aby zapewnić w ciągu dnia jego odpowiednie dożywianie.

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie wynika, że coraz więcej dzieci cierpi na zaburzenia odżywiania. Niestety, niepokojący jest fakt, że obniża się wiek dzieci chorych na anoreksję. Najmłodsze dziecko w Polsce miało 9 lat. Anoreksja dziecięca nie ma podobnego podłoża, co nastolatków. Przyczyną anoreksji dziecięcej jest ból podczas spożywania posiłków, poczucie zagrożenia, podjadanie przez maluszka między posiłkami. Ale bywa i tak, że dziecko nadmiernie zaaopiekowane, dozorowane, kontrolowane, na siłę karmione też zacznie odmawiać pokarmu. W przypadku dzieci niechęć do jedzenia może wynikać ze złych emocji matki, rodziców. W takich przypadkach jedyną drogą jest terapia rodzinna oraz zgłoszenie się do poradni zaburzeń odżywiania.

>>> Jak zachęcić niejadka do jedzenia? [KLIKNIJ]

Ale na ten czas, aby dziecko nie traciło zbyt na wadze warto siegnąć w aptece po środek specjalnego przeznaczenia żywieniowego dla dzieci wycieńczonych, zagłodzonych. Ostatnio kilka firm farmaceutycznych wprowadziło na rynek napoje dla dzieci wzmacniajace i dożywiajace oraz energetyczny proszek w postaci mleka w proszku. Jeśli zatem nie jesteś w stanie nakarmić swego niejadka zaproponuj maluchowi "jedzenie kosmonautów". Gdyż te obecnie nowoczesne preparaty są podobne do produktów, które jedzą kosmonauci, żołnierze. Dzieci bardzo lubią nietypowe jedzenie i z chęcią zjadają niezwykłe posiłki. Szczególnie , gdy jest ich niewiele. 55 g gotowego  proszku zawiera 250 kcal w 210 ml wody. Nowoczesne preparaty można podawać doustnie lub też w przypadku skrajnego wygłodzenia przez zgłębnik. Wiele z dostępnych mieszanek może być jedynym źródłem pokarmu do czasu wyleczenia dziecka z choroby i zakończenia terapii.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 22.09.2014 09:45
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Sebastian Kulczyk. Kim jest i czym się zajmuje syn Jana Kulczyka?
Sebastian Kulczyk. Kim jest i czym się zajmuje syn Jana Kulczyka?

Kim jest Sebastian Kulczyk - syn Grażyny Kulczyk i multimilionera Jana ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.