porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co to jest niskorosłość? Gdzie znaleźć pomoc?
Co to jest niskorosłość? Gdzie znaleźć pomoc? Co robić, gdy dziecko przestaje lub rośnie zbyt wolno? Jakie ...
Jak dopajać niemowlę latem?

Jak dopajać niemowlę latem?

Jak dopajać niemowlę latem?

Jak dopajać niemowlę latem?

fot.: Flickr.com/nerissa's ring
Niemowlętom również chce się pić. To, co dostaną do picia powinno zależeć jednak od sposobu karmienia i wieku dziecka.

W upalne dni każdy odczuwa pragnienie, a niemowlę nie jest wyjątkiem. By nie dopuścić do groźnego dla zdrowia odwodnienia, dziecko czasami trzeba poić dodatkowo. Czym? To zależy przede wszystkim od sposobu karmienia. Inaczej dopajamy malucha karmionego piersią, inaczej butelką, jeszcze inny model obowiązuje w przypadku karmienia mieszanego, a także wówczas, gdy malec jest już na etapie rozszerzania diety. 

Jak dopajać niemowlę, które je tylko mleko?

Najłatwiej mają te mamy, które karmią wyłącznie naturalnie, bo wtedy maluszkowi do picia wystarczy woda, którą otrzymuje wraz z pokarmem. By mógł zaspokoić pragnienie, trzeba go przystawić do piersi dodatkowo kilka razy w ciągu dnia – za to na krócej. Na początku karmienia pokarm jest bardziej wodnisty, by dziecko mogło się napić. Maluchy karmione mlekiem modyfikowanym powinny w upalne dni dostawać dodatkowo coś do picia, jednak wiele zależy od wyglądu stolca. Jeśli dziecko wypróżnia się z trudem, a w pieluszce znajdują się twarde kuleczki przypominające kozie bobki, trzeba mu podać dodatkowo coś do picia. Przez pierwsze 4 miesiące życia powinna to być niegazowana, niskozmineralizowana woda mineralna lub źródlana – w ciągu doby malec powinien wypić jej dodatkowo tyle, ile mleka dostaje na jeden posiłek (przykładowo, jeśli zjada na raz 250 ml mleka, w ciągu doby można mu podać 5 porcji płynu po 50 ml). Powyżej 4. miesiąca życia dziecku można dodatkowo podawać do picia sok dla niemowląt (nie więcej, niż 150 ml w ciągu doby). Malucha karmionego i piersią, i butelką można dopajać zarówno podając pierś, jak i niegazowaną wodę mineralną – jeśli jej nie wypije to znaczy, że nie potrzebował dopajania.

Jak dopajać dziecko na etapie rozszerzania diety?    

Regularne podawanie czegoś do picia zaczyna mieć znaczenie wówczas, gdy malec zaczyna jeść pokarmy inne niż mleko. W papkach z owoców i warzyw, czy zupkach jarzynowych woda wprawdzie jest, ale w dużo mniejszej ilości, niż w mleku (kobiecym lub modyfikowanym). Najlepsza do gaszenia pragnienia będzie niegazowana woda mineralna (o niskiej zawartości minerałów) albo źródlana. W 6-7 miesiącu życia do menu malca, karmionego dotąd wyłącznie piersią, można wprowadzić soczki owocowe lub warzywne (jabłkowy, marchewkowy). Choć w diecie tak małych dzieci są one traktowane nie jako napój, lecz jako posiłek uzupełniający, również ugaszą pragnienie, dostarczą również cennych, naturalnych witamin i składników mineralnych. Na początku wystarczą dwie, trzy łyżeczki. Potem soku można podać więcej, pamiętając jednak, by nie przekroczyć dziennej zalecanej porcji, czyli 150 ml. Ważne też, by sok pochodził ze sprawdzonego źródła. Jeśli wyciskasz go sama, przygotowuj go tylko z warzyw i owoców, które na pewno nie były niczym pryskane (ekologiczne albo z własnego ogródka). Jeśli  nie masz takiej możliwości, bezpieczniej jest kupić gotowy sok dla niemowląt. Maluchowi nie podawaj napojów z kartonów, czarnej herbaty ani kompotów, dosładzanych cukrem.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 23.06.2015 14:32
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zmarł Terry Pratchett. Kim był twórca Świata Dysku?

Terry Pratchett był jednym z najbardziej popularnych na świecie pisarzy ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.