porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy dzieci powinny być szczepione przed egzotycznymi podróżami? Zabieranie małych dzieci na tropikalne wakacje nie jest najlepszym pomysłem, ...
Antybiotyk dla dziecka - ważne zasady leczenia dziecka antybiotykiem.

Jak podawać dziecku antybiotyk?

Nie bój się antybiotyków. Mądrze stosowane szybko pomogą zwalczyć infekcję bez szkody dla małego organizmu.

Jak podawać dziecku antybiotyk? Przepisując dziecku antybiotyk lekarz powinien jednocześnie zalecić dokładny sposób postępowania. Nie każdy specjalista ma jednak na to czas podczas wizyty. Zazwyczaj więc mamy dostają jedynie kilka najważniejszych zaleceń, dotyczących wielkości dawek i tego, czy lek podawać przed, w trakcie czy po posiłku (co ma znaczenie dla ich wchłaniania się z przedowu pokarmowego). Tymczasem istnieją zasady, których należy przestrzegać, by kuracja była skuteczna, a lek nie zaszkodził maluchowi.

6 zasad podawania antybiotyku

  1. Antybiotyki podajemy w równych odstępach czasu. Najczęściej co 8 (jeśli lek dajemy trzy razy na dobę) lub 12 godzin (jeśli lekarz przepisał dwie dawki). Od razu warto więc ustalić najwygodniejsze pory podawania leku dziecku. Ich przestrzeganie jest istotne: przez cały czas terapii we krwi musi utrzymywać się odpowiednie stężenie antybiotyku. Jeśli będzie zbyt małe, lek nie będzie skuteczny, a drobnoustroje odpowiedzialne za infekcję mogą się na niego uodpornić. Z podaniem antybiotyku można się spóźnić maksymalnie godzinę. Jeśli nadejdzie pora podania leku, a malec twardo śpi, trzeba go obudzić.
  2. Dokładnie odmierzamy ilość leku. Jego dawka jest dobierana przez lekarza do wieku dziecka i masy jego ciała, a także do rodzaju zakażenia. Mniejsza niż zalecona może nie zadziałać, większa – wywołać silne efekty uboczne, np. biegunkę. Do odmierzenia leku używamy miarki dołączonej do opakowania (w przypadku leków dla niemowląt jest to zwykle strzykawka z podziałką, służąca również do podawania antybiotyku).
  3. Antybiotyku nie rozcieńczamy mlekiem ani sokiem. Wlewanie porcji leku do butelki z jedzeniem albo piciem w celu złagodzenia jego smaku to błąd: gdy dziecko nie wypije całej porcji, nie będzie wiadomo, jaką dawkę antybiotyku przyjęło. Poza tym mleko (a konkretnie znajdujący się w nim wapń) zaburza wchłanianie antybiotyków, a w sokach owocowych są witaminy, które wzmacniają bakterie. Lek podajemy za pomocą aplikatora, a jeśli trzeba go popić, dajemy dziecku chłodną, przegotowaną wodę.
  4. Gdy malec zwymiotuje lek, podajemy go jeszcze raz. Ta zasada obowiązuje jednak tylko, jeśli dziecko zwymiotuje w ciągu godziny po podaniu antybiotyku. Jeśli zdarzy się to później, lek zdąży się już wchłonąć i kolejna aplikacja nie jest konieczna.
  5. Nie przerywamy kuracji na własną rękę. Pełna kuracja trwa od 5 do 10 dni, są też antybiotyki zalecane na 3 dni ( są to preparaty, które dłużej pozostają w organizmie). Nawet jeśli po kilku dawkach leku maluch poczuje się lepiej, trzeba go podać do końca. Bakterie nadal są bowiem obecne w organizmie - po odstawieniu leku zaczną się namnażać i choroba wróci.
  6. Podając antybiotyk, nie dajemy preparatów witaminowych. Dostarczanie witamin drogą naturalną, to znaczy wraz z jedzeniem jest jak najbardziej wskazane, natomiast witaminy syntetyczne mogą wchodzić w reakcje z antybiotykami, poza tym  - z wyjątkiem witaminy C – często korzystnie wpływają na rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych, przez co powrót dziecka do zdrowia może się wydłużyć.
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 14.09.2015 10:07
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Monika Mariotti - kim jest?
Monika Mariotti - kim jest?

Monika Mariotti zagra jedną z głównych ról w nowym serialu ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.