porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dziecko w samochodzie [BEZPIECZEŃSTWO]
Dziecko w samochodzie [BEZPIECZEŃSTWO] Auto to najwygodniejszy środek transportu dla rodzin z małymi dziećmi. ...

Jak prać ubranka z lumpeksu?

Jak prać ubranka z lumpeksu?

Jak prać ubranka z lumpeksu?

fot.: Flickr.com/ Steven Depolo
Odzież z lumpeksu trzeba starannie wyprać. Warto wiedzieć, jak to robić, by ubranka używane były bezpieczne dla malucha.

Używane ubranka są dla skóry zdrowsze niż nowe, bo wielokrotne prania wypłukały z tkanin chemię stosowaną podczas produkcji. Jest jedno „ale” – zanim trafią do sprzedaży, muszą być dezynfekowane, czyli wyjałowione ze wszystkich zarazków, zwłaszcza tych, które potrafią przetrwać miesiące i lata poza organizmem żywiciela (jak pałeczki E.coli, gronkowiec złocisty czy prątki gruźlicy). Dezynfekowane są jeszcze w sortowniach, zanim trafią do naszego kraju. Choć od chwili dezynfekcji do momentu, gdy trafią one do sklepu z używaną odzieżą zwykle mija kilka tygodni, to jednak cząsteczki chemikaliów mogą zalegać między włóknami tkaniny. Dlatego trzeba prać wszystkie ubranka, nawet te z metkami.

Jak prać ubrania z ciucholandu?

Najlepiej robić to w nieco wyższej temperaturze i w dłuższym cyklu prania. Niekoniecznie w 90 st. C – już pranie w 60 st. C zabija większość zarazków. Ubranka warto prać od razu w hipoalergicznym proszku lub płynie do prania ubranek niemowlęcych. Jeśli ciuszek ma plamy, godzinę przed praniem warto namoczyć go w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku – substancje piorące rozmiękczą zabrudzenia. Jeśli trzeba użyć odplamiacza, lepiej poszukać takiego z linii dziecięcych, bo te tradycyjne są zbyt silne dla delikatnej skóry. Dobrze jest prać w programie prania ciuszków dziecięcych, a jeżeli pralka takiego programu nie posiada, warto włączyć dodatkowe płukanie, by wypłukać resztki detergentów. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ubranka niemowlęce z ciucholandu – jak je prać? Ubranka niemowlęce z ciucholandu – jak je prać?

Wielu rodziców ubranka dla dzieci kupuje w ciucholandach. Nie można się temu dziwić - często są tańsze i lepszej jakości niż te, które dostaniemy w sieciówkach. Aby dobrze służyły dziecku, trzeba je...

Aktualizacja: 30.06.2015 11:27
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Bruce Jenner - kim jest ojczym Kim Kardashian, który właśnie zmienił płeć?
Bruce Jenner - kim jest ojczym Kim Kardashian, który właśnie zmienił płeć?

Bruce Jenner stał się znany jako mąż Kris Jenner, która ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.