porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak podawać dziecku antybiotyk? Nie bój się antybiotyków. Mądrze stosowane szybko pomogą zwalczyć infekcję ...
Podawanie antybiotyku niszczy florę bakteryjną, dlatego powinno się podawać dziecku probiotyki.

Kiedy trzeba dawać osłonkę przy antybiotyku?

Przepisując antybiotyk, lekarz powinien zalecić również preparat osłonowy. Kiedy jest konieczny i jak go podawać?

Pediatrzy nie zawsze przepisują preparat osłonowy (probiotyki), bo niektóre antybiotyki, np. makrolidy lub V-cylina nie niszczą flory bakteryjnej jelit. Jednak większość antybiotyków zabija wszystkie bakterie, również te pożyteczne dla organizmu, które bytują w jelitach. Podawanie maluchowi antybiotyku bez odpowiedniej osłonki może skończyć się bólem brzucha, biegunką, a nawet grzybicą. Dlatego warto się upewnić, czy dany antybiotyk wymaga dodatkowo stosowania preparatu osłonowego (informacje są w ulotce). Jeśli tak, maluszkowi trzeba będzie podawać preparat probiotyczny, zawierający żywe kultury bakterii probiotycznych. Nie wszystkie jednak są jednakowo skuteczne.

Jakie probiotyki podawać dzieciom?

Najskuteczniejsze są preparaty zawierające szczepy Lactobacillus rhamnosus GG oraz Saccharomyces boulardii. Duże znaczenie ma dawka preparatu – by był skuteczny, w ciągu doby malec powinien dostać dawkę równą co najmniej 5 miliardom kolonii bakteryjnych. Dlatego wcześniej warto sprawdzić w ulotce preparatu, ile probiotyków zawiera jedna dawka, i jakie jest zalecane dawkowanie. Ważne jest także to, kiedy probiotyk zostanie podany. To również zależy od preparatu, ale częściowo także od reakcji dziecka na leki. Niektóre probiotyki, jak Floractin lub Enterol, można podawać jednocześnie z antybiotykiem, bo nie niszczy on kolonii zawartych w preparacie. Są jednak dzieci, u których jednoczesne podanie dwóch różnych leków może wywołać wymioty.  Preparat probiotyczny zaczynamy podawać w dniu rozpoczęcia kuracji antybiotykiem, i podajemy jeszcze przez jakiś czas po jej zakończeniu (tydzień lub dwa). Można wkraplać go bezpośrednio na język lub mieszać z pokarmem. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 14.09.2015 10:13
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Daniel Olbrychski: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Daniel Olbrychski: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Daniel Olbrychski. Polski aktor filmowy i teatralny, jeden z ulubionych ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.