porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
KOMPRES DLA DZIECKA. Jak zrobić nocny kompres na brzuch? Nocne kompresy na brzuch są idealne przy przejściowych niedyspozycjach żołądkowych ...

Kolka u noworodków. Czym jest kolka? Jakie są jej objawy?

Kolka pojawia się u malucha w trzecim-czwartym tygodniu życia i spędza sen z powiek większości rodziców. Odpowiadamy, czym jest kolka, jakie są jej przyczyny oraz objawy.

Kolka to bolesny skurcz jelit. Dolegliwości zaczynają się ok. trzeciego tygodnia życia dziecka i ustępują samoistnie w trzecim-czwartym miesiącu życia. Ataki wystepują o tej samej porze, zwykle po południu i wieczorem.

Jakie są przyczyny kolki?

Do tej pory nie udało się ustalić przyczyn kolki. Jest kilka hipotez. Wskazuje się m.in. na niedojrzałość układu pokarmowego dziecka, który nie potrafi poradzić sobie z mlekiem mamy lub sztucznym pokarmem. Wielu zwolenników ma również hipoteza, według której kolka jest objawem alergii na mleko krowie spożywane przez karmiącą mamę lub objawem nietolerancji laktozy.

Na pewno kolkom sprzyja połykane przez dziecko powietrza w trakcie karmienia oraz jedzenie przez karmiącą mamę potraw wzdymających i ostrych przypraw. Coraz częściej zwraca się również uwagę na psychologiczny aspekt kolek. Ich przyczyną może być duża liczba bodźców, jakim poddawany jest noworodek (to tłumaczyłoby, dlaczego pojawiają się akurat wieczorem) oraz stres i przemęczenie mamy.

Jakie są objawy kolki?

Kolka kojarzy się przede wszystkim z niedającym się ukoić płaczem dziecka. Oprócz płaczu do objawów kolki zalicza się jeszcze twardy i napięty brzuszek. Noworodek może też podkurczać nóżki i wierzgać nimi.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kolka u noworodków. Jakie są sposoby na kolkę?

Twoje dziecko ma kolkę? O mniej więcej stałych porach - przeważnie późnym popołudniem lub wieczorem zaczyna głośno płakać i wierzgać nóżkami? Jak pomóc płaczącemu i cierpiącemu dziecku? Czy w ogóle...

Aktualizacja: 12.03.2015 15:09
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Sława Przybylska: kim jest gwiazda, co osiągnęła? Największe przeboje!
Sława Przybylska: kim jest gwiazda, co osiągnęła? Największe przeboje!

Kim jest i co osiągnęła Sława Przybylska?

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.