porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie są najlepsze CHUSTECZKI NAWILŻANE dla dzieci? Jakie chusteczki dla noworodka, a jakie dla starszego dziecka? Chusteczki nawilżane to niezbędny element wyprawki. Dzięki nim można przewinąć ...
Nim wybierzesz termometr dla dziecka - dobrze przemyśl ten zakup

MIERZENIE TEMPERATURY. Jaki termometr wybrać dla dziecka?

Dzięki elektronicznym termometrom mierzenie temperatury dziecku, nawet bardzo małemu, nie jest już tak kłopotliwe jak kilkanaście lat temu. Problem teraz jest inny: który z dostępnych na rynku termometrów wybrać?

Elektroniczne termometry sprawiły, że mierzenie temperatury dziecku stało się proste, ale i kosztowne. Nie kupisz już w aptece termometru rtęciowego – zostały wycofane ze sprzedaży. Musisz zaopatrzyć się termometr elektroniczny, a ten kosztuje od kilkunastu do nawet stu kilkudziesięciu złotych. Warto więc przemyśleć, jaki termometr kupić, aby były to właściwie zainwestowane pieniądze.

Termometry elektroniczne

Spośród termometrów elektronicznych najtańsze są te o tradycyjnym kształcie – kosztują ok. 20 zł, a więc kilka razy mniej niż termometr douszny czy doczołowy. Używa się ich tak samo jak termometrów rtęciowych. Można nimi zmierzyć temperaturę w pod pachą, w ustach i w pupie. Te przeznaczone dla niemowląt mają miękką końcówkę.

Termometry douszne

Spośród termometrów elektronicznych najbardziej popularne wśród rodziców małych dzieci są termometry, które mierzą temperaturę w uchu. Są bardzo precyzyjne, a pomiar trwa bardzo krótko, dosłownie sekundę. Jednocześnie są trudne w użyciu, więc łatwo o pomyłkę. Przed rozpoczęciem pomiaru należy lekko pociągnąć ucho dziecka do przodu, żeby wyprostować przewód uszny i umieścić w nim końcówkę termometru. Koniecznie należy przeczytać ulotkę i instrukcję obsługi przed pierwszym użyciem, ponieważ podczas niewłaściwego mierzenia temperatury może dojść do podrażnienia ucha.

Termometry doczołowe

Termometry doczołowe nie są może tak dokładne jak douszne, ale na pewno znacznie wygodniejsze i bezpieczniejsze w użyciu. I to jest ich główna zaleta. Wystarczy przyłożyć termometr do czoła i poczekać kilka sekund.

Najlepiej jest wykorzystywać jednocześnie termometr douszny i doczołowy. Wówczas będziemy pewni, że pomiar jest dokładny i nie popełniliśmy błędu przy mierzeniu. Na rynku dostępne są nawet termometry, które łączą te funkcje – można nimi mierzyć temperaturę i w uchu, i na czole.

Termometr w smoczku

Termometr elektroniczny w smoczku to dobre rozwiązanie dla maluchów, które lubią ssać smoczek.  Są niewiele droższe od termometrów elektronicznych o tradycyjnym kształcie. Aby zmierzyć takim termometrem temperaturę, smoczek powinien być trzymany w buzi około dwie minuty. Problem z pomiarem może pojawić się, gdy dziecko będzie na tyle osłabione, że nie da rady utrzymać tego smoczka w ustach. Ten rodzaj termometru ma jeszcze jedną wadę: nie mogą go używać inni członkowie rodziny.

Termometry paskowe

Najtańsze, ale i najbardziej zawodne są termometry paskowe, które przylepia się do ciała dziecka. Mogą wskazać, czy dziecko gorączkuje, ale nie zmierzą dokładnie temperatury. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary przydają się głównie w podróży.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak rozpoznać, czy dziecko nie jest chore?

Każdy rodzic potrafi rozpoznać, że z jego dzieckiem dzieje się coś niedobrego, że może je atakować choroba. Czasem jednak ogarnia go panika, tym bardziej, gdy nie ma już wolnych numerków do zaufanego...

Aktualizacja: 27.04.2015 22:27
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Adam Kraśko z Rolnik szuka żony. Kim jest? [RODZINA, KARIERA]
Adam Kraśko z Rolnik szuka żony. Kim jest? [RODZINA, KARIERA]

Adam Kraśko to bez wątpienia największa gwiazda programu Rolnik szuka ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.