porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Śliwka żniwka - co to za odmiana i czy warto sadzić ją w ogrodzie?
Śliwka żniwka - co to za odmiana i czy warto sadzić ją w ogrodzie? Śliwka żniwka to jedna ze starych odmian drzew owocowych, przez ...
Hoja – roślina z kwiatami jak słodko pachnące ciasteczka

Jak pielęgnować hoję?

Jak pielęgnować hoję?
fot.: thinkstockphotos.com
Kwitnąca hoja to nie lada uczta dla oczu. Jej kwiaty przypominają słodko pachnące lukrowane ciasteczka w kształcie gwiazdek. Ich zapach jest tak intensywny, że lepiej nie trzymać rośliny w sypialni. Oczywiście jeśli hoja w ogóle kwitnie, bo czasami decyduje się na to dopiero po wielu latach.

Zielone skórzaste liście hoji zwisające na długich pędach, wyglądają efektownie i tworzą przyciągającą wzrok plamę zieleni.  Największą jednak ozdobą rośliny są kwiaty o średnicy 1 cm, które wyglądają jakby były z porcelany lub wosku (stąd potoczna nazwa rosliny „woskownica”). Na ogół są białe (Hoya bella) lub różowe (Hoya carnosa), ale mogą być ciemnowiśniowe, fioletowe. Zebrane są w koszyczkach, tworzących barwne parasole. Często pojawiają się na nich kropelki nektaru. Mówi się wtedy, że hoja płacze.

Hoja: kwitnienie

Roślina kwitnie od kwietnia do lipca. Kwiatostany pojawiają się wpierw na najstarszej części pędów i  początkowo są niepozorne – przypominają pędzelki. Trzeba troche poczekać, zanim zmienią się w bukieciki kwiatów zachwycających swoją urodą. Problem w tym, że czasami długo się na nie czeka. Bywa i tak, że hoja, choć jest troskliwie pielęgnowana, o czym świadczą jędrne, ciemnozielone liście – nie zakwita. Powodem bywa nadmiar troski ze strony jej właściciela lub też niedostatek światła. Jakie zatem ma wymagania?

Hoja: uprawa

Hoja lubi stanowiska jasne, ale z dala od bezpośrednich promieni słonecznych. Nie należy jej zatem stawiać na parapecie okna południowego.  Można ją zawiesić w koszyczku w pewnym od niego oddaleniu. Roślina bardzo źle znosi nadmiar wody. Szybko gniją jej korzenie, a wtedy liście żółkną i obumierają. Natomiast lekkie przesuszenie podłoża jej nie zaszkodzi. Dlatego trzeba ją podlewać umiarkowanie, nie częściej niż raz w tygodniu, a od października  do wiosny - raz na 2 tygodnie.

Jeśli chcemy, żeby zakwitła, nie przesadzajmy z nawożeniem. Zimą najlepiej z niego zrezygnować, a w pozostałych porach roku zasilamy hoje raz w miesiącu. Dokarmiać jednak trzeba, bo będzie słabo rosła i nie zakwitnie. Nie przestawiajmy jej, bo nie lubi zmiany miejsca. Jeśli jednak wciąż nam odmawia widoku pięknych kwiatów, znajdźmy dla niej inne stanowisko. Może zapewni jej idealne oświetlenie, a wtedy (jeśli dodatkowo nie zaszkodzimy jej nadmiarem troski), może obsypie się woskowymi gwiazdkami. Przekwitłych kwiatostanów nie usuwamy. Za rok w ich miejscu pojawią się nowe.

Hoja: przycinanie

Hoi nie przycinamy. Usuwamy tylko uszkodzone łodygi.  Przesadzamy ją rzadko, raz na kilka lat. Gdy w domu jest za sucho i za gorąco, zraszamy ją lub  ustawiamy doniczkę na podstawce wypełnionej keramzytem i wodą.  

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Paproć łosiowe rogi - co to za roślina? Jak uprawiać Platycerium? Paproć łosiowe rogi - co to za roślina? Jak uprawiać Platycerium?

Platycerium, czyli paproć łosiowe rogi to bardzo oryginalny gatunek paproci. Swoją nazwę zawdzięcza niecodziennemu kształtowi liści, przypominających poroże łosia. Platycerium występuje klimacie...

Jak wybrać zdrową roślinę doniczkową w sklepie Jak wybrać zdrową roślinę doniczkową w sklepie

Rośliny doniczkowe sprzedawane są w kwiaciarniach, sklepach ogrodniczych, a także w supermarketach. Na co zwrócić uwagę przy wyborze rośliny doniczkowej? Jak kupić zdrową roślinę doniczkową w sklepie?

Jakie kaktusy wybrać? Najpopularniejsze sukulenty do uprawy w doniczkach w domu Jakie kaktusy wybrać? Najpopularniejsze sukulenty do uprawy w doniczkach w domu

Sukulenty to grupa roślin posiadających wspólną cechę: zdolność gromadzenia wody w swoich liściach. Poznaj najpopularniejsze sukulenty, które można uprawiać w doniczkach w domu. Sukulenty jako...

Aktualizacja: 19.08.2015 16:14
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kamil Durczok – kim jest? [KARIERA, RODZINA, SPRAWA MOLESTOWANIA]
Kamil Durczok – kim jest? [KARIERA, RODZINA, SPRAWA MOLESTOWANIA]

Kamil Durczok, redaktor naczelny i prezenter Faktów TVN, to jeden ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.