porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jeż w ogrodzie - szkodnik czy sprzymierzeniec? Jak dbać o jeża w ogrodzie? Jak zapewnić mu odpowiednie warunki?
Jeż w ogrodzie - szkodnik czy sprzymierzeniec? Jak dbać o jeża w ogrodzie? Jak zapewnić mu odpowiednie warunki? Jeż – bohater bajek dla dzieci, zazwyczaj przedstawiany z jabłkiem ...
Kiedy na grzyby - grzybobranie nie tylko jesienią. Jakie grzyby można zbierać od wiosny?

Kiedy na grzyby? Grzybobranie od kwietnia do późnej jesieni

Kiedy na grzyby? Grzybobranie od kwietnia do późnej jesieni

Gdzie szukać grzybów?

fot.: pixabay.com
Utarło się, że zbieranie grzybów zaczyna się w Polsce we wrześniu. Fakt, najwięcej jest wtedy borowików i podgrzybków, które najbardziej lubimy za ich walory smakowe. Ale w naszych lasach okres grzybowy zaczyna się znacznie wcześniej. Jakie grzyby można zbierać od wiosny do jesieni?

UWAGA! KONKURS! Zbierasz grzyby? Pewnie przyda Ci się profesjonalna suszarka do grzybów?! SPRAWDŹ

W kwietniu, w lasach liściastych pojawiają się pierwsze grzyby jadalne - majówki wiosenne (albo gąski wiosenne) oraz smardze (pod ochroną gatunkową). Majówki lubią łąki i trawiaste zarośla, rosną do czerwca.

Około połowy czerwca swoje kapelusze ukazuje coraz więcej grzybów jadalnych. W tej letniej grupie są kurki, podgrzybki złotawe, sitarze, koźlarze, maślaki pstre i zajączki. Grzyby trujące też w tym okresie nie próżnują i pojawiają się muchomory plamiste, strzępiaki ceglaste, goryczaki i olszówki.

Grzyby nie lubią suszy i zazwyczaj, gdy lipiec jest gorący, nie spieszą się na powierzchnię. Ale gdy lipiec jest mokry, zaczynają się pojawiać gatunki, które przynależą do sierpnia. A w sierpniu, szczególnie w bukowinach można znaleźć jadalne gołąbki i lejkowca dętego (zwanego też kominek lub czarną kurką). Trzeba uważać pod dębami, bo tam zaczyna pojawiać się najbardziej trujący z grzybów – muchomor sromotnikowy. W sierpniowych lasach iglastych zaczynają rosnąć podgrzybki brunatne, rydze, maślaki i borowiki.

No i wreszcie przychodzi zazwyczaj mokry, ale jeszcze w miarę ciepły wrzesień, czyli zaczynają się ulubione przez grzyby warunki pogodowe. Grzybów jest wtedy najwięcej, a ich wysyp może trwać do października. Ale to jeszcze nie koniec sezonu grzybowego w naszych lasach. Późną jesienią, a nawet jeszcze w listopadzie pojawiają się bowiem opieńki miodowe, lejkówki, gąska zielona i sarniak (nazywamy też np. sarną, łoszakiem lub krowią gębą).

Na gatunkach grzybów trzeba się znać, żeby nie unikać tych trujących. A kto nie czuje się na siłach zawsze może grzyby po prostu podziwiać w ich naturalnym środowisku, a do jedzenia... kupić.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Opieńka miodowa - czy można ją wyhodować z grzybni? Opieńka miodowa - czy można ją wyhodować z grzybni?

Opieńka miodowa to smaczny grzyb, którego nie musimy szukać godzinami w lasach. Wystarczy kupić grzybnię i umieścić ją w pniu ściętego drzewa w ogrodzie. Uprawa własnych grzybów jest łatwiejsza niż...

Grzybobranie... w ogrodzie. Jak uprawiać grzyby? Grzybobranie... w ogrodzie. Jak uprawiać grzyby?

Zupy, zapiekanki, sosy, pierogi... z grzybów można przygotować dziesiątki doskonałych dań. Nie zawsze mamy jednak w pobliżu las pełen borowików i kurek, czasem susza czy chłodne noce uniemożliwiają...

Aktualizacja: 16.09.2017 22:47
Autor: CzeM
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andreas Lubitz, pilot airbusa Germanwings. Kim był? [KARIERA, RODZINA]

Ze wstępnych ustaleń śledczych badających katastrofę samolotu airbus linii Germanwings ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.