porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Gatunki aksamitek
Gatunki aksamitek Aksamitki to jedne z najpopularniejszych kwitnących roślin jednorocznych, które w ...
Rośliny pnące na balkon i taras

Tunbergia - piekne pnącze na balkon

Tunbergia - piekne pnącze na balkon
fot.: thinkstockphotos.com
Pnącza to rośliny znakomicie nadające się do sadzenia w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Coraz częściej sadzimy tam pnącza sezonowe. Jednym z nich jest tunbergia.

Tunbergia oskrzydlona (łac. Thunbergia alata) to kwitnące pnącze, które z powodzeniem można sadzić w donicach, skrzynkach i innych pojemnikach.

Tunbergia obficie kwitnie od czerwca aż do października, stanowiąc ozdobę balkonów i tarasów. Dekoracyjne kwiaty tunbergii mają płatki o intensywnym kolorze (najczęściej pomarańczowym lub żółtym, choć bywają też odmiany o białych kwiatach). Kontrastowe wnętrze kwiatu jest prawie czarne.

Pędy tunbergii dorastają do około 1,5 m długości. Najlepiej rozpinać je na specjalnych podporach (np. kratkach albo bambusowych palikach) – pędy łatwo owijają się wokół podpór. Liście tunbergii są zielone, mają kształt sercowaty lub strzałkowaty. Górna strona blaszek liściowych jest błyszcząca.

Uprawa tunbergii na balkonie i tarasie

Dla tunbergii najlepiej wybrać miejsce osłonięte od wiatru. Pnącze może rosnąć w miejscu nasłonecznionym bądź półcienistym (ale tutaj słabiej kwitnie). Podłoże w pojemniku powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Roślinę trzeba systematycznie zasilać stosując nawozy dla roślin kwitnących.
Tunbergia nie przezimuje na zewnątrz – niska temperatura jest dla niej zabójcza (już pierwsze jesienne przymrozki powodują zamieranie rośliny). Dlatego u nas jest uprawiana jako roślina jednoroczna.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kobea - dekoracyjne pnącze do ogrodu i na balkon

Kobea to dekoracyjne pnącze jednoroczne, chętnie uprawiane na balkonach i w ogrodach. Ozdobą kobei są fioletowe lub białe dzwonkowate kwiaty.

Co i kiedy sadzimy na balkonie? Co i kiedy sadzimy na balkonie?

Kwiaty na balkon i taras sadzimy przeważnie do końca maja. Sadzonki najlepiej przyjmą się, jeśli posadzimy je w drugiej połowie maja.

Kiedy można wystawiać rośliny na balkon? Kiedy można wystawiać rośliny na balkon?

Małe ogrody na balkonach to ostatnio prawdziwy hit. Prezentują się efektownie i nie wymagają dużej pielęgnacji. Mówimy, kiedy wystawić rośliny na balkon!

Aktualizacja: 17.09.2015 15:52
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Józef Pawłowski: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Józef Pawłowski: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Józef Pawłowski jest polskim aktorem, znanym z roli głównej w ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.