porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Zabawki dla dzieci - co do zabawy w ogrodzie?
Zabawki dla dzieci - co do zabawy w ogrodzie? Letnie upały nie pozwalają ci siedzieć w domu i chcesz ...

PIERWSZA KOLONIA. Kiedy dziecko jest gotowe do samodzielnego wyjazdu na wakacje?

PIERWSZA KOLONIA. Kiedy dziecko jest gotowe do samodzielnego wyjazdu na wakacje?

Jak sprawdzić, czy dziecko jest gotowe na wyjazd na pierwszą kolonię w życiu?

fot.: Photos.com
To pytanie zadaje sobie prawie każdy rodzic kilkulatka. Jednak o tym, czy twoje dziecko jest gotowe na samodzielny wyjazd, zdecyduje raczej jego rozwój emocjonalny niż metryka. Zobacz, jak sprawdzić czy dziecko jest gotowe na wyjazd bez rodziców i kiedy możesz mu zaproponować pierwsze kolonie.

Tak naprawdę na samodzielny wyjazd na kolonię, śmiało możemy wysłać już sześciolatka – warunek jest jeden: dziecko musi być na to gotowe. Zobacz, jak to sprawdzić.

Kiedy dziecko jest gotowe na samodzielny wyjazd?

Jeżeli twoje dziecko jest śmiałe, chętnie nawiązuje nowe znajomości i lubi zabawę z rówieśnikami, możesz posłać je na samodzielny wyjazd, nawet w wieku sześciu lat. Nie jest to jednak regułą, nawet bardzo śmiałe dziecko może źle się czuć w nowym otoczeniu. Wystarczy, że nie podpasuje mu pani wychowawczyni lub koleżanka/kolega z pokoju. Wtedy może się okazać, że będziecie musieli jechać odebrać dziecko przed terminem.

Jak sprawdzić czy dziecko jest gotowe na samodzielny wyjazd?

Warto odpowiedzieć sobie na pytania o dojrzałość dziecka. Jak zachowuje się w sytuacjach kryzysowych – czy informuje dorosłych, gdy coś się dzieje. Czy daje znać, że jest głodne, spragnione, coś je boli. Zastanówmy się też, czy potrafi bawić się z dziećmi przypadkowo spotkanymi np. na placu zabaw. Oceńmy także takie przyziemne sprawy jak: umiejętność samodzielnego ubierania się, czy dziecko chętnie je poza domem, czy potrafi ubierać się stosownie do pogody, czy zna nominały pieniężne i potrafi gospodarować pieniędzmi.

Kiedy nie posyłać dziecka na kolonie?

Z decyzją o samodzielnym wyjeździe, warto się wstrzymać, kiedy dziecko wyraźnie sprzeciwia się takiemu wyjazdowi. Nic na siłę. Nie pomogą też twoje zapewnienia, że na kolonii będzie fajnie, pozna inne dzieci. Jeśli dziecko nie chce jechać, nie ma co go do tego zmuszać. Oczywiście może okazać się, że mimo niechęci, dziecko świetnie zaaklimatyzuje się w nowym otoczeniu. Jeśli jednak nie, może zrazić się do samodzielnych wyjazdów na długie lata.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 16.12.2016 14:12
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Renata Kaczoruk i Kuba Wojewódzki: będzie ślub?

Renata Kaczoruk, znana szczerzej jako dziewczyna Kuby Wojewódzkiego. Nieśmiała modelka ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.