porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Badanie NBI - jak wykryć raka dróg oddechowych? Co roku u prawie 4 tysięcy Polaków diagnozuje się nowotwory ...
Operacje usunięcia raka płuc przeszedł w lutym 2012 roku prymas senior Józef Glemp

RAK PŁUC. Jakie są objawy, diagnostyka i leczenie raka płuc?

 Rak płuc to najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn (stanowi 30 proc. wszystkich nowotworów) i trzeci, po raku piersi i raku narządów rodnych u kobiet. W dużej mierze pracujemy na niego sami: 3/4 zachorowań jest wynikiem palenia papierosów albo biernego palenia, a tylko ¼ - genów.

Prymas Senior Józef Glemp poinformował w oświadczeniu opublikowanym na stronie Archidiecezji Warszawskiej, że lekarze zdiagnozowali u niego raka płuc i podziękował wiernym za modlitwę o jego zdrowie. Prymas trafił do Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc przy ul. Płockiej w Warszawie w lutym 2012 roku, i przeszedł tu operację wycięcia dwóch płatów prawego płuca. Jak zapewnia, obecnie czuje się dobrze.

Rocznie lekarze odnotowują ok. 20 tys. zachorowań. Jeśli przyjrzymy się uważnie przyczynom zgonów u panów – największym kilerem okazuje się być właśnie rak płuc, u pań jest na drugim miejscu! Niepokoi fakt, że na raka płuc coraz częściej zapadają młodzi ludzie, po 30-tym roku życia i coraz więcej choruje kobiet!

Przyczyny wystąpienia raka płuc

Głównym powodem raka płuc jest niestety palenie papierosów, i to nie tylko czynne, ale i bierne. Na zachorowanie wpływa także zanieczyszczenie środowiska, oraz praca w szkodliwych warunkach np. z azbestem, chromem, niklem.

Rodzaje raka płuc: drobnokomórkowy i niedrobnokomórkowy

Nowotworów płuc jest kilka, podstawowa klasyfikacja dzieli je na dwie grupy: rak drobnokomórkowy i niedrobnokomórkowy. Drobnokomórkowy cechuje się bardzo szybkim tempem rozwoju, i błyskawicznym rozsiewaniem po organizmie (we krwi). Rak drobnokomórkowy, choć wrażliwy na chemioterapię i radioterapię, ma złe rokowania. Jest to rak nieoperacyjny.

Druga grupa to wszystkie pozostałe nowotwory nazywane niedrobnokomórkowymi, które są nowotworami operacyjnymi. 

Rokowania w nowotworach płuc

Nowotwory płuc są trudne do leczenia i źle rokują, głownie z powodu zbyt późnego zdiagnozowania problemu. Pacjenci trafiają do onkologów, kiedy już jest za późno na agresywne leczenie (u 80 proc. chorych!), a nowotwór dał już przerzuty. Wina jest i po stronie lekarzy, którzy zamiast wysłać pacjenta na badania (choćby zwykłe prześwietlenie płuc) serwują mu kolejne antybiotyki; i samych pacjentów, którzy długo bagatelizują kaszel, chrypkę, a także zmęczenie, osłabienie i chudnięcie.

Objawy raka płuc

Rak płuca długo nie daje objawów, albo są one niecharakterystyczne i może minąć naprawdę dużo czasu, nim lekarz wpadnie na pomysł przebadania pacjenta pod tym kątem. 

  • trudne do wyleczenia, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych
  • długo utrzymujący się kaszel, 
  • krwioplucie, 
  • ból w obrębie klatki piersiowej 
  • duszności
  • chudnięcie, zmęczenie.

Diagnostyka i leczenie raka płuc

Jeśli tylko istnieje małe podejrzenie, że masz raka płuc - lekarz powinien natychmiast skierować cię na zdjęcie klatki piersiowej (RTG płuc).

Jeśli wynik będzie niepokojący - chory powinien trafić  do specjalistów z poradni chorób płuc na dalsze badania. Najprawdopodobniej kolejnymi badaniami będą bronchoskopia (wziernikowanie oskrzeli) oraz tomografia komputerowa klatki piersiowej i jamy brzusznej. W czasie bronchoskopii można wziąć wycinek guza do badań histopatologicznych, czasem lekarze zlecają też biopsję aspiracyjną cienkoigłową (BAC), czyli nakłucie guza przez skórę za pomocą cienkiej długiej igły.

Leczenie w zależności od rodzaju raka i stadium zaawansowania może bć operacyjne, a także chemioterapia i radioterapia.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dieta antyrakowa. Jakie produkty żywnościowe zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory? Dieta antyrakowa. Jakie produkty żywnościowe zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory?

Dieta jest jednym z głównych, jeśli nie najważniejszym czynnikiem zwiększającym lub obniżającym ryzyko zachorowania na nowotwory. Istnieją bowiem produkty żywnościowe, które pomagają zapobiec...

RAK KRTANI. Objawy i sposoby leczenia raka krtani?

Rak krtani należy do najczęstszych nowotworów, na które zapadają mężczyźni w naszym kraju (schorzenie cztery razy częściej dotyczy panów niż pań). Choroba dotknęła m.in. Jerzego Stuhra, aktora,...

RAK MÓZGU. Jakie są przyczyny raka mózgu, objawy i leczenie?

Rak mózgu czyli nowotwór złośliwy wywodzacy się z komórek nabłonkowych jest wywołany namnażaniem się komórek nowotworowych w tkance mózgu. Szanse na przeżycie 5 lat ma ok. 15 proc. chorych ze...

Aktualizacja: 17.04.2018 12:57
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Urszula Jasik-Turowska, prokurator, która będzie oskarżać Dariusza K.? Co o niej wiemy?

Urszula Jasik-Turowska to prokurator, która oskarża Dariusza K. w czasie ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.