porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Badanie NBI - jak wykryć raka dróg oddechowych? Co roku u prawie 4 tysięcy Polaków diagnozuje się nowotwory ...
Operacje usunięcia raka płuc przeszedł w lutym 2012 roku prymas senior Józef Glemp

RAK PŁUC. Jakie są objawy, diagnostyka i leczenie raka płuc?

 Rak płuc to najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn (stanowi 30 proc. wszystkich nowotworów) i trzeci, po raku piersi i raku narządów rodnych u kobiet. W dużej mierze pracujemy na niego sami: 3/4 zachorowań jest wynikiem palenia papierosów albo biernego palenia, a tylko ¼ - genów.

Prymas Senior Józef Glemp poinformował w oświadczeniu opublikowanym na stronie Archidiecezji Warszawskiej, że lekarze zdiagnozowali u niego raka płuc i podziękował wiernym za modlitwę o jego zdrowie. Prymas trafił do Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc przy ul. Płockiej w Warszawie w lutym 2012 roku, i przeszedł tu operację wycięcia dwóch płatów prawego płuca. Jak zapewnia, obecnie czuje się dobrze.

Rocznie lekarze odnotowują ok. 20 tys. zachorowań. Jeśli przyjrzymy się uważnie przyczynom zgonów u panów – największym kilerem okazuje się być właśnie rak płuc, u pań jest na drugim miejscu! Niepokoi fakt, że na raka płuc coraz częściej zapadają młodzi ludzie, po 30-tym roku życia i coraz więcej choruje kobiet!

Przyczyny wystąpienia raka płuc

Głównym powodem raka płuc jest niestety palenie papierosów, i to nie tylko czynne, ale i bierne. Na zachorowanie wpływa także zanieczyszczenie środowiska, oraz praca w szkodliwych warunkach np. z azbestem, chromem, niklem.

Rodzaje raka płuc: drobnokomórkowy i niedrobnokomórkowy

Nowotworów płuc jest kilka, podstawowa klasyfikacja dzieli je na dwie grupy: rak drobnokomórkowy i niedrobnokomórkowy. Drobnokomórkowy cechuje się bardzo szybkim tempem rozwoju, i błyskawicznym rozsiewaniem po organizmie (we krwi). Rak drobnokomórkowy, choć wrażliwy na chemioterapię i radioterapię, ma złe rokowania. Jest to rak nieoperacyjny.

Druga grupa to wszystkie pozostałe nowotwory nazywane niedrobnokomórkowymi, które są nowotworami operacyjnymi. 

Rokowania w nowotworach płuc

Nowotwory płuc są trudne do leczenia i źle rokują, głownie z powodu zbyt późnego zdiagnozowania problemu. Pacjenci trafiają do onkologów, kiedy już jest za późno na agresywne leczenie (u 80 proc. chorych!), a nowotwór dał już przerzuty. Wina jest i po stronie lekarzy, którzy zamiast wysłać pacjenta na badania (choćby zwykłe prześwietlenie płuc) serwują mu kolejne antybiotyki; i samych pacjentów, którzy długo bagatelizują kaszel, chrypkę, a także zmęczenie, osłabienie i chudnięcie.

Objawy raka płuc

Rak płuca długo nie daje objawów, albo są one niecharakterystyczne i może minąć naprawdę dużo czasu, nim lekarz wpadnie na pomysł przebadania pacjenta pod tym kątem. 

  • trudne do wyleczenia, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych
  • długo utrzymujący się kaszel, 
  • krwioplucie, 
  • ból w obrębie klatki piersiowej 
  • duszności
  • chudnięcie, zmęczenie.

Diagnostyka i leczenie raka płuc

Jeśli tylko istnieje małe podejrzenie, że masz raka płuc - lekarz powinien natychmiast skierować cię na zdjęcie klatki piersiowej (RTG płuc).

Jeśli wynik będzie niepokojący - chory powinien trafić  do specjalistów z poradni chorób płuc na dalsze badania. Najprawdopodobniej kolejnymi badaniami będą bronchoskopia (wziernikowanie oskrzeli) oraz tomografia komputerowa klatki piersiowej i jamy brzusznej. W czasie bronchoskopii można wziąć wycinek guza do badań histopatologicznych, czasem lekarze zlecają też biopsję aspiracyjną cienkoigłową (BAC), czyli nakłucie guza przez skórę za pomocą cienkiej długiej igły.

Leczenie w zależności od rodzaju raka i stadium zaawansowania może bć operacyjne, a także chemioterapia i radioterapia.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
RAK MÓZGU. Jakie są przyczyny raka mózgu, objawy i leczenie?

Rak mózgu czyli nowotwór złośliwy wywodzacy się z komórek nabłonkowych jest wywołany namnażaniem się komórek nowotworowych w tkance mózgu. Szanse na przeżycie 5 lat ma ok. 15 proc. chorych ze...

RAK KRTANI. Objawy i sposoby leczenia raka krtani?

Rak krtani należy do najczęstszych nowotworów, na które zapadają mężczyźni w naszym kraju (schorzenie cztery razy częściej dotyczy panów niż pań). Choroba dotknęła m.in. Jerzego Stuhra, aktora,...

CHEMIOTERAPIA. Jakie LEKI są od niedawna na LIŚCIE LEKÓW REFUNDOWANYCH? Dobre wiadomości dla chorych na raka piersi i raka płuc!

Osłabienie, nudności, wykańczające wymioty, wypadanie włosów – to objawy, które kojarzą się z chemioterapią, których doświadczają pacjenci, kiedy walczą z rakiem. Od niedawna refundowany jest...

Aktualizacja: 17.04.2018 12:57
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej Pietras, mąż Kozidrak. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Beata Kozidrak od 36 lat jest związana z Andrzejem Pietrasem ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.